Elektrifikácia, čiastočná, či úplná, je jedinou cestou, ako prežiť blížiacu sa budúcnosť v automobilovom priemysle. Vie to aj Mazda, ktorá nedávno predstavila svoj prvý plnohodnotný elektromobil Mazda CX-30. Podobnou cestou sa však bude musieť ubrať viac modelov Mazdy, jedným z nich je aj legendárny roadster MX-5. Aby však nestratil svojich tradičných priaznivcov a zároveň prilákal nových, bude si musieť aj napriek zmene pohonu zachovať niekoľko svojich tradičných atribútov. Potvrdzuje to aj hlavný konštruktér Ichiro Hirose, ktorý je presvedčený, že roadster MX-5 musí zostať obratným a ľahko ovládateľným autom aj v prípade, že by v blízkej budúcnosti dostal hybridný, či dokonca plne elektrický pohon. Automobilka Mazda evidentne zvažuje túto možnosť a hľadá cestu, ako to urobiť tak, aby nestratila zákazníkov.

Preferencie zákazníkov sa menia

Ikuo Maeda z vedenia Mazdy hovorí, že s vývojom technológií aj samotných áut sa menia aj preferencie a očakávania zákazníkov. Mazda tak musí sledovať trendy a prispôsobovať sa im, inak nemá šancu prežiť. Celá značka preto musí premýšľať dopredu a už teraz uvažovať ako postaviť zábavné, no predovšetkým ekologické auto.

Aj keď je benzínový štvorvalec v súčasnej Mazde MX-5 výborným motorom, v budúcnosti sa spolupráci s elektromotorom pravdepodobne nevyhne. Automobilka nahlas uvažuje aj o jeho úplnej výmene za elektromotor.

Automobilka Mazda chce model MX-5 udržať pri živote za každú cenu. Je to predsa legenda, ktorá sa aj po rokoch teší mimoriadnej popularite a jej predaje napĺňajú očakávania. Zmenám sa však vyhnúť nedokáže, nechajte sa teda prekvapiť, ktorým smerom konštruktéri Mazdy jej vývoj nakoniec otočia.

zdroj: autocar.com, caradvice.com, Mazda