Mercedes Benz CLS Shooting Brake

Mercedes Benz CLS Shooting Brake

Mercedes Benz Shooting Brake má zadnú časť mierne splývavú, čím sa zvýrazňuje jeho športový imidž a stiera podoba s klasickým kombi. Shooting Brake má pritom pôsobivú siluetu, ktorá potvrdzuje, že aj kombi môže mať všetky atribúty športového vozidla. Základom jeho exteriéru sú vyvážené proporcie, dlhá kapota motora, úzka grafika okien s bezrámovými bočnými oknami, dynamicky dozadu klesajúca a až po zadnú časť pretiahnutá strecha.


„Štvordverovým kupé CLS sme v roku 2004 vytvorili nový produktový segment a stvorili dizajnovú ikonu. O nadšení pre toto vozidlo svedčí 170-tisíc zákazníkov po celom svete ktorí ho získali. Modelom CLS Shooting Brake značka Mercedes-Benz znova podčiarkuje, že vedie pri nových konceptoch vozidiel a v dizajne. Presne to od nás zákazníci očakávajú.“ Uviedol v súvislosti s vytvorením možnej ďalšej triedy vozidiel šéf Daimleru Dr. Dieter Zetsche.Nový Mercedes Benz CLS Shooting Brake bude vyrábať materská automobilka v nemeckom Sindelfingene. Zhotovujú sa tu limuzíny a kombi mercedesov tried C, E, ako aj triedy S, CLS a CL, ďalej limuzíny Maybach i pancierové vozidlá Mercedes Benz Guard. Prednedávnom sa tu začala výroba superšportového kupé SLS AMG a malosériová triedy B F Cell s palivovými článkami. Od roku 2014 sa tu bude zhotovovať tiež trieda SL.

Mercedes Benz CLS Shooting Brake

Mercedes Benz CLS Shooting Brake

Mimochodom, viete ako vznikol názov "Shooting Brake"? Názov Break alebo rovnako znejúci Brake sa v anglickom jazyku v minulosti používal na povozy, do ktorých sa zapriahalo na zlomenie odporu neskrotných koní (to break) a ich túžby po pohybe (to brake), aby sa dali využívať ako pracovné kone. Keďže sa pritom vozy mohli ľahko poškodiť, používali sa iba nepotrebné, ktoré neboli využiteľné na iné účely. Povozy Break/Brake sa vždy vybavovali nanajvýš ľahkými, často variabilnými nadstavbami, ktoré slúžili napríklad len na prepravu loveckých potrieb. Jeden z takých povozov, ktorým sa chodilo na poľovačky (shooting), sa nazýval Shooting Brake alebo Shooting Break. V 60-tych a 70-tych rokoch boli vo Veľkej Británii populárne motorizované vozidlá Shooting Break – exkluzívne crossovery, ktoré spájali luxus a štýl typu kupé so zvýšenou ponukou priestoru a variabilitou.

zdroj: Mercedes-Benz

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 4 obrázkov