Jaguar v poslednej dobe doslova „chrlí“ jeden model za druhým. Najprv nový športový variant pre XE SV Project 8, potom malý crossover E-Pace a teraz najvýkonnejšia verzia typu XJ. Jaguar XJR575 posilnili voči predchodcovi o decentných 18 kW (25 k) na výsledných 423 kW (575 k).

Jaguar XJR prichádza so zvýšeným výkonom na 575 koní na sklonku svojej kariéry.

Sedadlá ponúknu kožený poťah s prešívaním a logom 575, ktoré odkazuje na maximálny výkon.

Pod prednou kapotou však žiadne zmeny nečakajte. Srdce stále patrí vidlicovému osemvalcu preplňovaného kompresorom, ktorý ponúka až 700 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne model za 4,4 sekundy, to je o približne 2 stotiny menej, ako mal predchodca. Na maximálnu rýchlosť 300 km/h má novinka akcelerovať za rovných 44 sekúnd.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Samozrejmosťou je pohon zadných kolies, automatická 8-stupňová prevodovka, 20-palcové disky alebo adaptívne tlmiče. Upravený je aj predný nárazník, dva otvory na kapote alebo zadný spojler. Nový majiteľ si môže vybrať medzi 2 exteriérovými farbami, Velocity Blue a Satin Corris Grey.

Najväčšia šelma z Veľkej Británie chce potrápiť nemeckú prémiovú trojku.

Interiér zdobí luxusný kožený poťah s kontrastným červeným prešívaním a logami 575 na predných aj zadných sedadlách. Jaguar XJ však očividne stráca za konkurenciou, minimálne v oblasti príplatkovej výbavy a rôznych technických „vychytávok“. Ide predsa o najstaršieho zástupcu v segmente, ktorý reálne útočí na predaje nemeckej trojky, do predaja prišiel totiž už v roku 2010.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Na sklonku generácie Jaguar obohatil ponuku nielen motorom, ale aj niektorými novými príplatkovými prvkami výbavy. Multimediálny systém bude po novom využívať 10-palcový displej. K dispozícii budú aj rôzne asistenčné systémy, ako napríklad rozpoznávanie chodcov alebo autonómne brzdenie v rýchlosti od 5 do 60 km/h. Vynovené verzie a vrcholná ponuka prídu do predaja koncom tohto roka. Pozrite si tiež zaujímavú propagáciu novinku s rozhovorom v rýchlosti 300 km/h.