Diaľničné nálepky na Slovensku fungujú od roku 1996. V najbližšej dobe ich čaká koniec.

Ministerstvo dopravy však od budúceho roka pripravuje pomerne veľkú zmenu, ktorou bude zavedenie elektronických diaľničných známok. Od januára teda bude možné zakúpiť si ako elektronickú, tak aj papierovú známku. Duálny systém ostane funkčný šesť mesiacov. Potom tradičné diaľničné známky skončia.

Výhodou nového systému bude možnosť kúpenia známky viacerými spôsobmi, medzi ktorými nebude údajne chýbať ani internetový predaj. Rovnako tak odpadnú otravné kontroly známok priamo na diaľniciach, kedy dochádza k obmedzovaniu premávky. Na druhej strane však končí obdobie prelepovania nálepiek a prepisovania kontrolného ústrižku. Ak si myslíte, že elektronizácia výberu poplatkov za používanie diaľnic umožní štátu vydávať aj jednodňové známky, tak sa mýlite. Naďalej bude možné kúpiť si „nálepku“ najmenej len na 10 dní.

V budúcom roku zaplatíme za použíanie diaľnic rovnako ako teraz. Po novom si však budeme môcť kupovať aj elektronické diaľničné známky už od januára 2015.

Zmena odhadu z 15 na 35 miliónov eur je pomerne veľký skok.

V súčasnosti NDS vyberá prostredníctvom verejnej súťaže dodávateľa, ktorý štátu poskytne komplexnú službu výberu, kontroly a evidencie diaľničných známok. Kým ešte koncom roka 2013 NDS odhadovala hodnotu zákazky na 15 miliónov eur, dnes je to už 35 miliónov eur bez DPH.

Zdroj: hnonline.sk

Prečítajte si aj: Čakajú nás elektronické diaľničné známky a každoročné zdražovanie!