„Vážení zákazníci, momentálna situácia na trhu s pohonnými látkami nám žiaľ neumožňuje plnohodnotne zásobovať naše čerpacie stanice. Ani dominantní dodávatelia – rafinérie Slovnaft, OMV a Unipetrol, nám momentálne nevedia dodať pohonné hmoty na tuzemský trh. Ospravedlňujeme sa Vám za dočasné výpadky v zásobovaní palivom. Na vyriešení problému intenzívne pracujeme.“

Presne tento oznam momentálne zdobí stojany i budovu čerpacej stanice Gulf v obci Farná medzi Novými Zámkami a Levicami. Televízia Markíza, internetová stránka Pluska a mnohé ďalšie médiá pripomínajú a dokazujú, že nejde o ojedinelú udalosť. Rovnaké starosti by podľa webu TVNoviny mali mať tiež v Rimavskej Sobote, Pukanci, Revúcej, Snine, južne od Košíc v Milhosti či v obci Jesenské.

Spoločným menovateľom všetkých dotknutých prevádzok je skutočnosť, že ide i pumpy fungujúce mimo siete veľkých a známych distribútorov pohonných hmôt, ktoré problémy naopak zatiaľ nehlásia.

„Členovia našej asociácie žiadny mimoriadny problém neevidujú, čerpacie stanice našich členov sú stabilne zásobované,“ povedala pre TVNoviny Barbora Blažeková, koordinátorka pre medzinárodné vzťahy a legislatívu zo Slovenskej asociácie palivového priemyslu a obchodu, ktorá združuje spoločnosti, ako je OMV, Jurki, Benzinol, Orlen Unipetrol, Shell či Slovnaft.

Podobne sa k uvedenému výpadku nafty i benzínu postavili i úradníci. Redakcia Plus Jeden Deň požiadala o reakciu Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré ale podľa ich informácií tvrdí, „že je všetko v poriadku a pohonných hmôt je dostatok“ a dodáva, že „ani nie je žiaden dôvod, aby to tak nebolo. Naopak rezort hospodárstva, dlhodobo robí kroky, aby bol na Slovensku ich dostatok.“

Ministerstvo hospodárstva zároveň pripomína, že rafinéria Slovnaft nebude odstavená a že Slovensko má zásobníky ropy a ropných produktov naplnené na technické maximum. To je 97 percent kapacít, zvyšné 3 percentá musia ostať prázdne pre prípad havárie. Strategické zásoby štátu a pohotovostné zásoby Transpetrolu a Slovnaftu by v tejto chvíli mali stačiť na 126 dní.

Pochopiteľne tieto ubezpečenia nemajú pre motoristov stojacich pred nefunkčnou čerpacou stanicou z dôvodu nedostatku paliva príliš veľkú váhu, takže aj preto budeme tento výpadok ďalej sledovať a priebežne vás o ňom informovať.

zdroj: TVNoviny, TV Markíza, Shutterstock, Pluska, Ministerstvo hospodárstva