Nissan Micra debutoval v roku 1982. Počas štyroch dekád na trhu prešlo toto malé mestské auto piatimi generáciami a obrovským množstvom zmien. No teraz ho čaká tá najvýznamnejšia. Japonská automobilka totiž potvrdila, že jej slávny model dostane elektrického nástupcu. Nateraz pritom nevylúčila jeho premenovanie.

Dôležitý produkt segmentu B bude postavený na aliančnej platforme CMF B-EV, ktorá sa má v sériovej výrobe objaviť v roku 2024. Práve vtedy teda môže doraziť aj elektromobil nadväzujúci na rodokmeň typu Micra. V predaji sa neobjaví samostatne, na rovnakom základe totiž vznikne aj reinkarnovaný Renault 5 naznačený nedávno konceptom.

Retro dizajn a dojazd 400 km

Príbuzenský vzťah priznáva upútavka na nový Nissan, ktorá pripomína štúdiu francúzskeho hatchbacku. Jeho japonský príbuzný má taktiež dizajn ovplyvnený minulosťou. Namiesto hranatých retro tvarov však siahol po oblinách, s ktorými svojho času bodoval. Aspoň na týchto záberoch nám pripomína modely britskej značky MINI.

Spoločná architektúra koncernovej dvojice má podľa automobilky schopná pojať batérie, ktoré poskytnú dojazd 400 kilometrov. O technike koncernovej dvojice zatiaľ nemáme žiadne ďalšie informácie. Jasné je akurát to, že bude vo veľkej miere zhodná. Aliancia má ambíciu časom vyrábať na platforme CMF B-EV ročne 250-tisíc elektromobilov. Je preto pravdepodobné, že malý elektrický hatchback bude mať aj Mitsubishi.

Zdroj: Nissan, Autocar