V Nórsku je už registrovaných 100 000 elektromobilov. Viete, koľko ich je na Slovensku? Do 500. 

Tak, ako sú pre Albánsko charakteristické staré Mercedesy, tak pre Nórsko v ostatnej dobe elektromobily. Táto krajina má najväčší trhový podiel elektromobilov na svete. Každé tretie predané auto je plnohodnotný elektromobil, alebo hybrid! „Každý rok zvyšujeme počet nabíjacích staníc pre elektromobily o 26 %, ale počet elektromobilov rastie každý rok až o viac ako 100 %. A medzera sa stále zväčšuje a zväčšuje,“ hovorí Sture Portvik z mestskej agentúry 0re mestské životné prostredie pre agentúru DPA.


A aj v Nórsku existujú rozdiely. Najviac týchto áut sa predá v hlavnom meste. Predajné čísla ukazujú, že tu sa predá až 40 % týchto áut. Lenže aktuálny počet „trafostaníc“ na nabíjanie je len 1300. Väčšina zdrojov elektriny pochádza z vodných elektrárni. 

„Nebol dodržaný krok s výstavbou nabíjacích staníc vo vzťahu k počtu predaných e-automobilov,“ tvrdí Petter Haugneland, hovorca združenia elektrických vozidiel Norsk Elbiforening.

Prečo Nóri kupujú elektromobily viac ako ktokoľvek inde vo svete? Majú na to vytvorené priaznivejšie podmienky. Nemusia platiť daň z pridanej hodnoty, dane z dovozu, sú oslobodení od parkovacích či mýtnych poplatkov na jednotlivých územiach. Hlavnou výhodou je aj nákupná cena. Pre porovnanie tu máme príklad s VW Golf. Golf s klasickým spaľovacím motorom na tamojšom trhu vychádza na 32-tisíc eur (po zaplatení extrémne vysokej registračnej dane), zatiaľ čo jeho elektrická alternatíva stojí o 5-tisíc eur menej!

V Nórsku dokonca existuje aj samotná asociácia elektromobilov. Jej predstavitelia varujú nových majiteľov, že sa môže jednoducho stať, že svoje nové auto budú nabíjať len u seba doma. A to môže byť komplikované až pre 60 % obyvateľstva, keďže bývajú v bytoch bez garáže. 

Zdroj: HNOnline