Nórsko patrí k absolútnym lídrom v predaji elektromobilov, keď sa však pozriete na tamojší preregulovaný trh bližšie, asi vás to neprekvapí. Batériové autá sú tu umelo zvýhodňované predovšetkým vďaka štátnym príjmom za ťažbu ropy (Nórsko je na prvom mieste v západnej časti Európy) a obyčajné vozidlá s klasickými spaľovacími motormi sú naopak extrémne umelo znevýhodňované.

Niet divu, že vozidlá bez akejkoľvek formy elektrifikácie tvoria v súčasnosti len okolo 10 percent celkových predajov. V minulom roku to bolo 21 percent a ak tento trend bude naďalej pokračovať, je dosť možné, že spomínaný podiel klesne k nulovej hranici už v apríli 2022. Spaľovacie motory ako také by však neskončili úplne, pretože k elektrifikovaným autám sa okrem čistých elektromobilov stále zaraďujú aj plug-in hybridy a hybridy.

Elektromobily v Nórsku valcujú spaľovacie motory

Od začiatku tohto roka zažívajú elektromobily v Nórsku azda svoje najlepšie obdobie. Až 14 z 15 najobľúbenejších áut v Nórsku je plne elektrických, pričom prvé auto rebríčka, ktoré nedisponuje elektromotorom je na 38. mieste dieselový Volkswagen Tiguan. Ako sme ale spomenuli vyššie, za vysoké predaje elektromobilov môžu masívne daňové úľavy či výhody a naopak spaľováky podliehajú extrémnemu daňovému zaťaženiu. Faktorov, prečo sa elektromobilom v Nórsku darí je skrátka viacero a zdá sa, že tento trend bude pokračovať aj naďalej.  

Zdroj: Electrek