O cenovo dostupnej Tesle sa hovorí už nejaký ten piatok. Príchod tohto modelu potvrdil pred pár mesiacmi aj samotný Elon Musk, ktorý navyše prezradil, že ide o „vozidlo novej generácie, ktoré bude približne o polovicu lacnejšie ako Model 3 a platforma Modelu Y“. Kedy ho automobilka predstaví, to nevieme, no viaceré zdroje očakávajú odhalenie koncom roka 2024, pričom výroba by sa mala naplno rozbehnúť v polovici 2025. 

No a keďže sme pomaličky v polovici roka 2023, začínajú sa objavovať nové informácie. Najnovšia správa stránky Teslarati sa odvoláva na niekoľko zdrojov blízkych automobilke, ktoré tvrdia, že majú podrobnosti o chystanom aute. Nová Tesla by podľa všetkého mala byť kompaktným crossoverom. 

Zdroj: Teslarati

Vychádzať bude z Modelu Y

Nie je to však veľkým prekvapením. Keď bol Model 3 najpredávanejším elektromobilom na trhu, Tesla predstavila Model Y, ktorý je jeho väčším a praktickejším prevedením zabaleným do karosérie crossovera. Aktuálne je bestsellerom Tesly „Ypsilon“ a chystaná novinka bude vychádzať práve z neho, len v menšom balení. „Lacný model bude menšia verzia Modelu Y. Tesla pracuje na vybudovaní ročnej výrobnej kapacity až do 4 miliónov áut,“ tvrdí najnovšia správa. Dva milióny kusov by mali ročne zbiehať z výrobnej linky Gigatovárne v Mexiku a zvyšné dva milióny budú rovnomerne rozdelené medzi závodmi v Berlíne a Šanghaji.

Elon Musk síce sľuboval cenu na úrovni 25 tisíc dolárov, no nemyslíme si, že ju môžeme brať úplne vážne. Šéf Tesly má povesť človeka, ktorý svoje staré sľuby ohýba a mení. Navyše, ak produkcia skutočne začne až v polovici roka 2025, cena batériových článkov či nerastných surovín môže byť oveľa vyššia než v súčasnosti, čo by malo samozrejme vplyv aj na výslednú cenovku samotného vozidla. Sme preto zvedaví, s čím Tesla nakoniec vyrukuje. 

Zdroj: Teslarati

Foto: TopElectric