Je mimoriadne dôležité, aby chodci poriadne sledovali svoje okolie. V extrémnych prípadoch môžu neopatrnosť a hlava sklonená k smartfónu spôsobovať úmrtia. Nemecké mesto Neuss v spolkovej krajine Porýnie-Vestfálsko teraz testuje nový semafor, ktorý má zaistiť bezpečnosť chodcov aj v dobe chytrých telefónov.

„Smartfónový semafor" svieti načerveno a svetlo dopadá na zem, aby tak varovalo chodcov. Nová technológia pod názvom "SafeLight" má takto chrániť nepozorných chodcov so smartfónmi v rukmi. „Malo by to zvýšiť bezpečnosť chodcov v ére smartfónov. Ide o čisto skúšobnú prevádzku,“ uviedol Luca Clemens, hovorca mesta Neuss.

Myšlienka je veľmi jednoduchá: Takýto spôsob zobrazenia červeného svetla je totiž viditeľnejší aj pri sklopenej hlave a podľa výrobu by sa malo svetlo odrážať aj priamo na displeji smartfónu.

Zaujímavosť z Düsseldorfu

Mesto Neuss chce v priebehu najbližšieho roka "SafeLight" otestovať v praxi, aby získalo reálne skúsenosti so "smartfónovým" semaforom.

Táto novinka pritom nie je jedinou zaujímavsťou z Nemecka čo sa týka semaforov. Aj v Düsseldorfe sú umiestnené špeciálne semafory. Nenájdete ich pravdepodobne nikde inde na svete - okolo 600 semaforov tam zobrazuje žlté svetlá nielen pre autá, ale aj pre chodcov, a to už od roku 1953.

Zdroj: 24rhein.de