Technici z Toyoty nedávno predstavili zaujímavý koncept sedadla, ktorý by mohol v autách budúcnosti zohrať dôležitú úlohu. Sedadlo totiž môže meniť svoj tvar podľa postavy, ktorá si doň sadne, a tak sa dokonale prispôsobí siluete vodiča alebo spolujazdca.

Sedadlo budúcnosti od Toyoty má 300 segmentov, ktoré sa prispôsobia všetkým typom postáv.

Sedadlo zmení tvar vďaka pohyblivým blokom z elastoméru. Ide o veľmi elastický materiál, v súčasnosti ho používajú napríklad aj pri výrobe pneumatík alebo rukavíc. Jednotlivých blokov je v sedadle 300 kusov, nezávisle od seba, a umožňujú tak dokonalé obopnutie každého typu postavy. Zatiaľ čo dnes je v prototype nutné cez počítač nastaviť údaje o výške postavy a vizuálne ju zhodnotiť, v budúcnosti na to bude slúžiť mobilná aplikácia.

Sedadlo má 300 blokov z elastoméru.

I keď by systém dokázal upraviť sedadlo na mieru už pred nastúpením, najlepšie to podľa technikov z Toyoty bude priamo až po sadnutí si na sedadlo pomocou kamery, ktorá zhodnotí každú postavu zvlášť. Zatiaľ však pracujú v oddelení na aplikácii pre mobilné telefóny, ktorá bude teda vopred upozorňovať počítač vo vozidle, ktorý upraví sedadlo na požadované rozmery. Podľa informácií by mal systém rozoznať aj miesto, na ktoré si ide osoba sadnúť.

Vďaka množstvu malých segmentov je k dispozícii aj relaxačná masáž, ktorá bude napríklad v autonómnych autách príjemných zahnaním nudy. Čo si o podobnom koncepte myslíte vy? Má to zmysel? Prijali by ste vo svojom aute podobné sedadlo, alebo vám vyhovuje súčasné komfortné, alebo naopak športové sedadlo?

Zdroj foto: Toyota

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov