Druhá generácia Nissanu Leaf je zároveň posledná. Tretie vydanie radšej nečakajte, pretože duchovným nástupcom tohto modelu bude práve crossover Ariya. Leaf bol pritom takpovediac priekopníkom batériovej mobility, prvá generácia dlho držala titul najpredávanejšieho auta tohto typu a so svojim netradičným dizajnom pútal pozornosť vždy a všade, kam prišiel.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Dvojkolka aj štvorkolka

Druhá generácia Leafu vyzerá decentnejšie, takže by sa dalo povedať, že je pravým opakom Ariyi. Jej dizajnéri sa rozhodli navrhnúť výrazné jedinečné tvary v kombinácii s vyvýšenou stavbou karosérie. A pretože je to crossover, automobilka sa rozhodla dať zákazníkom možnosť vybrať si pohon jednej alebo za príplatok oboch náprav.

K dispozícii tiež budú dve kapacity batérie, 63 a 87 kWh, pričom má ísť o skutočne využiteľné hodnoty. Pokiaľ ide o výkony, Nissan ponúka buď 160 kW (218 koní) alebo 178 kW (242 koní) a v kombinácii s dvojicou elektromotorov dokonca 225 kW (306 koní). Posledná verzia bude mať 600 Nm a zvládne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Oficiálny dojazd najslabšej verzie je podľa metodiky WLTP 403 kilometrov, v prípade silnejšieho variantu s jednou poháňanou nápravou 533 kilometrov a štvorkolka e-4ORCE by mala zvládnuť 493 kilometrov. Pohotovostná hmotnosť pritom neklesne pod 1,9 tony, vrcholný model atakuje hranicu 2,2 tony. Maximálny nabíjací výkon je 130 kW a tak by auto v ideálnom prípade malo byť schopné získať po 30 minútach nabíjania dojazd 350 km.

Základ za takmer 51 tisíc

V interiéri zaujme dvojica displejov s uhlopriečkou 12,3 palca a elektrické nastavenie nielen volantu a sedačky, ale aj stredovej konzoly s lakťovou opierkou. Ako sme spomínali, základ vo výbave Advance s kapacitou 63 kWh je za 50 990 eur, ak chcete 87-kWh batériu, musíte si zároveň objednať vyššiu výbavu Evolve, takže potrebujete minimálne 61 490 eur. Plne vybavený Nissan Ariya e-4ORCE Evolve vás vyjde na 65 500 eur.

Zdroj: Nissan

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov