Z hľadiska celkových predajov vedie segment elektrických áut Tesla Model 3, ktorá sa na vrchol dostala relatívne nedávno. Dlhé roky rebríček neohrozene viedol Nissan Leaf. Druhá generácia tohto pioniera batériového pohonu sa stále dobre predáva a stabilne drží v prvej päťke štatistík. Priameho nástupcu ale Nissan neplánuje vyvíjať.

Leaf čaká napriek jeho úspechom koniec. Ako potvrdil riaditeľ európskej divízie automobilky Guillaume Cartier magazínu Auto Express, tretieho vydania sa kompaktný elektromobil nedožije. Hatchback nahradí produkt lepšie odrážajúci preferencie dnešných zákazníkov. Pôjde teda o crossover, ktorého vzhľad už japonská značka naznačila.

Nissan Leaf

Uvedenie naplánované na rok 2025

Nissan čiastočne poodhalil koncept, z ktorého sa podľa všetkého vykľuje náhradník za Leaf. Ide o päťdverové zvýšené vozidlo s klesajúcou strechou. Dizajnovo je jasne inšpirované väčším typom Ariya, hoci zadná časť zaváňa novým športovým kupé Nissan Z.

O technike elektrického crossoveru zatiaľ nevieme nič. Je však prakticky isté, že bude stáť na koncernovej platforme. Mal by teda využiť rovnaký základ ako Renault Mégane E-Tech Electric avizovaný na začiatok budúceho roka. Leaf príde podstatne neskôr. Jeho uvedenie je naplánované na rok 2025, pričom výroba má prebiehať v britskom Sunderlande. Priamo na mieste bude prebiehať aj produkcia batériových článkov určených pre tento model.