Jaguar / Land Rover sa rozhodol postaviť novú fabriku vo východnej európe podľa správ od Financial Times. Však nám sa podarilo zistiť že nový model bude postavený na úplne novej  hliníkovej platforme a preto hľadajú závod na jeho výrobu. Vnútropodnikový názov ,,Project Darwin,, a kódové meno L633, nový Defender bude hlavný produkt novej linky. Avšak, ak predaje Range Roveru Sport budú naďalej takéto vysoké a Jaguar F-Pace crossover bude tiež predajný úspech, nedostatok výrobných kapacít v UK bude znamenať že aj výroba ďalšieho modelu sa presunie do nového závodu. Teda podľa všetkého zodpovedný v Land Rover rozmýšľajú že to bude Discovery 5 - kódové meno L462 - ktorý by tiež mohol byť v prípade potreby vyrábaný v novom závode.

Jedna možnosť je blízko Gyoru v Maďarsku. To by umožnilo využiť zásobovanie, ktoré vytvorili pre Audi a jeho lokálnu produkciu typu TT a štvorvalcových motorov. Druhá možnosť je niekde v Poľsku, ale zdroje odmietli byť presnejšie. V tejto súvislosti sa opakovane spomínal aj premyselný park pri Nitre, ku ktorému povedie rýchlostná cesta R1.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Typy Evoque a Discovery Sport, oboje postavené na oceľovej platforme v GB majú v troch výrobných závodoch plne vyťaženú kapacitu. Tu je zrod nápadu rozšíriť výrobu do nového závodu v strednej Európe. Evoque a Discovery Sport vyrábajú v severo-západnom Halewoode. V závode Castle Bromwich rozhodli, že tam budú vyrábať nové Jaguary XF a F-Pace, ktoré sú postavené na menšej platforme D7 s hliníkovou architektúrou. Tretí závod v UK, v meste Solihull, vyrába Range Rover, Range Rover Sport a Jaguar XE. Potreba výroby  Discoveru 5, ako aj očakávaná 3. generácia modelu Range Rover tlačíia na manažment otvoriť novú fabriku.

Vedenie firmy chce zároveň znížiť tlak na výrobu oceľovej platformy v závode Halewood a preto uvažujú presunúť časť produkcie do rakúskeho závodu Magna v Grazi. Magna, ktorá vyrába autá pre viac spoločností, vrátane Countryman pre Mini, by mohla potencionálne vyrábať niektoré  modely Discovery Sport. Náš zdroj potvrdil, že rakúšania ny mohli vyrábať aj malý Jaguar crossover, ktorý bude postavený na rovnakej platforme ako budúci Range Rover Evoque.

Jaguar / Land Rover trvajú na tom, že otvorenie nového závodu a presunutie časti produkcie do Rakúska nie je známka nedostatku sebadovery, ale čiste naplnenie výrobných kapacít v UK na 100 %. Jaguar / Land Rover má už vlastnú výrobu v Číne a silne uvažuje nad otvorením výrobného závodu aj v Mexiku. Rozdelenie produkcie do rôznych krajín a finančných zón sa stáva bežným štandardom pre všetky automobilky.