Kľúčová je variabilná výška zdvihu ventilov CVVD

Nový benzínový motor dostal pomenovanie Smartstream G1.6 T-GDi a jeho konštruktéri sa pohrali najmä s ventilovým rozvodom a vstrekovaním. Optimalizácii sa však nevyhol celý kľukový mechanizmus. Kým doterajšie agregáty Hyundai využívali skôr klasické variabilné časovanie ventilov (s pevne danou dĺžkou otvorenia sacieho ventilu), prípade variabilnú výšku zdvihu sacieho ventilu, pri motore Smartstream dokázali pomocou inteligentného mechanizmu skonštruovať ventilový rozvod s označením CVVD  tak, že dokáže podržať sacie ventily otvorené o čosi dlhšie. A keď to znie zložito, v skutočnosti ide o dômyselný systém, ktorý dokáže určením momentu uzavretia sacieho ventilu počas kompresného zdvihu riadiť množstvo stláčanej zmesi. Pri malom zaťažení motor vytlačí pred uzavretím sacích ventilov časť zmesi späť do sania (podobne ako pri Millerovom cykle), čím zníži množstvo energie potrebné na kompresiu zmesi. Ak je však dopyt po veľkom výkone, ventilový mechanizmus uzavrie sacie ventily už na začiatku kompresného zdvihu, čím ostane vo valci viac zápalnej zmesi a motor podá väčší výkon.

zdroj: Hyundai

Vnútorné trenie nižšie až o 34 %

Hyundai hovorí, že v súčte všetkých nových technológií sa jeho konštruktérom podarilo znížiť vnútorné trenie motora Smartstream až o 34 %. V porovnaní s doterajším agregátom 1.6 T-GDi je prepracovaný aj sací trakt a pribudol „nízkotlakový“ EGR okruh. Ten tlačí časť výfukových plynov už pred turbodúchadlo, teda do oblasti nízkeho tlaku. Pri klasickom EGR okruhu ústiaceho do sania až za turbodúchdlo, sa pri plnom výkone spalinám do sania veľmi nechce (je tam oblasť vysokého tlaku). Zlepšenie predstavuje aj zvýšenie vstrekovacieho tlaku benzínu do valcov z 250 na 350 barov.

Emisie má nižšie až o 12 %

Štvorvalcová benzínová novinka má maximálny výkon 132 kW (180 k) a krútiaci moment 265 Nm. V porovnaní s doterajším motorom 1.6 T-GDi predstavuje zlepšenie úspory paliva o 5 % a pokles emisií až o 12 %. Prvé uplatnenie nájde motor Smartstream v druhej polovici tohto roka v modeli pre mimoeurópske trhy Hyundai Sonata Turbo.