Alkohol za volant nepatrí, o tom netreba vôbec polemizovať. Aj na slovenských cestách pritom predstavuje stále jeden z najväčších problémov. Počet nepoučiteľných vodičov usadajúcich za volant pod vplyvom alkoholu sa pritom často nedarí znižovať ani cielenou prevenciou. Nastupuje preto represia spojená s dychovými skúškami priamo na cestách. Ministerstvo vnútra SR aj preto nakúpilo 272 ks nových alkoholových testerov Dräger Alcotest 7510 vybavených externou tlačiarňou Dräger Mobile Printer. Súčasťou celého kontraktu za 652 800 eur (bez DPH) sú okrem spomínaných alkotesterov aj služby spojené s dodaním materiálu (doprava, inštalácie, zaškolenie zamestnancov, záručný sesrvis). Jedno zariadenie tak slovenských daňových poplatníkov vyjde na 2400 eur bez DPH (2880 eur s DPH).

V Čechách lacnejšie

Zaujímavým faktom však je, že rovnaký typ analyzátora Dräger Alcotest 7510 nakúpila aj Policie ČR, jej však na nákup 2000 kusov stačilo 78 mil. Kč, čo vychádza na 39 000 Kč na jednu jednotku (cca 1560 eur). Samozrejme, nie je známe, čo všetko je súčasťou tendra a dodávok, takže priame porovnávanie týchto dvoch výberových konaní nie je možné. Každopádne, rozdiel v cenách je viac než zarážajúci. Alkotestery pre Ministerstvo vnútra SR navyše nedodá priamo slovenské zastúpenie Drägenwerk AG & co., ale tretia strana, ktorá je podľa vyjadrenia nemeckej centrály len neoficiálnym distribútorom ich produktov.

Z technických charakteristík analyzátora dychu Dräger Alcotest 7510 stojí za zmienku napríklad to, že jeho teplotný pracovný rozsah je -10˚C až 50 ˚C, rozsah merania je 0 – 3,00 mg/l (cca do 6 promile), na jedno nabitie batérií zvládne 1500 meraní a má vnútornú pamäť až na 10 000 posledných meraní (s udaním hodnoty testu, poradového čísla, dátumu a času). Zariadenie je pred manipuláciou s neoprávnenou osobou chránené viacúrovňovým PIN kódom. Jeho hmotnosť aj s batériami je 433 g.