V moderných vozidlách plných elektronickej výbavy a rôznych bezpečnostných systémov je pochopiteľne zvýšená náchylnosť k poruchám, najmä po zaplavení veľkým množstvom vody a bahna. Takýto zásah do elektroniky môže mať za následok výpadok systému fungovania vozidla a ohroziť priamo aj život posádky. Riziko kúpy takýchto vozidiel po lokálnych záplavách na západnom Slovensku v súčasnosti výrazne vzrástlo. Autobazáre tak zvyšujú bezpečnosť výkupu vozidiel a sprísňujú kontroly vykupovaných áut.

Najväčší predajca jazdených vozidiel na Slovensku, sieť autocentier AAA AUTO na základe skúseností so zaplavenými automobilmi, ktoré sa na slovenskom trhu objavujú po povodniach nie len doma, ale aj v iných krajinách Európy, varuje motoristov pred nákupom takýchto áut. „Výdavky na opravu môžu mnohokrát prevýšiť aj cenu samotného vozidla. Po zatopení vozidla by mala byť vymenená kompletná elektroinštalácia, diely motorovej sústavy a často aj znehodnotené časti interiéru ako sú sedadlá, čo znamená náklady aj niekoľko tisíc eur," uviedla generálna riaditeľka siete autocentier AAA AUTO Karolína Topolová.

Ak sa chystáte kupovať auto zo zahraničia, preverte si, či v posledných týždňoch miesto pôvodu nevytopilo. 

Veľkí predajcovia jazdeniek automobily pri výkupe dôkladne preverujú a práve po záplavách sa ešte intenzívnejšie zameriavajú aj na drobné znaky zatopenia. „Starostlivo preverujeme, kde sa s vozidlom jazdilo. Oveľa detailnejšie kontrolujeme, či napríklad nie je bahno v rôznych ťažko prístupných miestach, napríklad pod čalúnením dverí. Často býva aj za tesnením okolo dverí alebo pod palubnou doskou. Veľa napovie tiež väčšia miera korózie pod kobercom v batožinovom priestore, alebo určitý špecifický zápach po povodni," opisuje znaky zaplaveného vozidla Karolína Topolová. A dodáva: „Profesionálni predajcovia sa zaplaveným autám vyhýbajú. Zároveň musia podľa nového zákona uvádzať v inzercii VIN vozidla na základe ktorého si záujemcovia môžu jazdenku preveriť. Avšak súkromní predajcovia VIN číslo udávať nemusia, čo aj využívajú. Znemožňujú tak zákazníkom, aby si mohli auto sami dôkladne skontrolovať. Očakávame teda, že tak ako aj po iných povodniach, budú zatopené vozidlá ponúkať hlavne individuálni predajcovia. Kupujúci by preto mali byť v tejto dobe obozretní a k nákupu auta by mali pristupovať zodpovedne. V kúpnej zmluve by rozhodne mali požadovať ustanovenie o tom, že auto nebolo zatopené, aby v rámci reklamácie mohli žiadať finančnú kompenzáciu.“

FOTO: FB Polícia SR