POZOR! Toto je ako z knihy HLAVA 22. Rakúska diaľničná známka kúpená cez internet platí až po 18 dňoch!

Ak sa chystáte cestovať po rakúskych diaľniciach, dostanete na výber 3 možnosti platnosti známok. Desaťdňovú, dvojmesačnú alebo ročnú. Zaplatiť môžete kreditnou kartou alebo prostredníctvom služby PayPal. Nový predajný systém bude okrem nemčiny fungovať aj v češtine a údajne čoskoro aj v slovenčine. Systém bude fungovať približne rovnako ako u nás. Zadáte evidenčné číslo vozidla, štát registrácie, e-mailovú adresu a zvolíte spôsob platby. V prípade, že behom roka zmeníte trvalé bydlisko, alebo zmeníte evidenčné číslo vozidla, budete môcť zmeniť prostredníctvom systému aj tieto údaje.

Klasické nálepky nekončia

Digitálne známky platia súčasne s klasickými známkami, a to bez rozdielu ceny a dĺžky platnosti. Na čerpacích staniciach sa budú predávať len klasické papierové známky, ktoré sa lepia na čelné sklo. Elektronické známky zatiaľ na benzínke nekúpite.

Kontrola známok

Kontrola zatiaľ prebehne po starom, orgánmi ASFINAG alebo políciou na ceste. Rakúšania budú v náhodnom kontrolovaní platnosti známok pokračovať.

Oplatí sa risknúť jazdu bez známky? 

Pri jazde po diaľnici bez známky autom alebo karavanom diaľničné orgány ukladajú pokutu na mieste vo výške 120 eur. V prípade motorky je to 65 eur. Ak však pôjdete na správne konanie, tam hrozí pokuta od 300 do 3000 eur. Majú však aj ďalšie opatrenia, ktoré u nás nie sú bežné. Orgán môže zabezpečiť zaplatenie pokuty zadržaním veci patriacej vodičovi, odňať technický preukaz, kľúče od auta či zakázať jazdu. Zadržať pritom možno iba vec, ktorej hodnota neprevyšuje výšku hroziacej pokuty.

PREFERUJETE VIAC
  • klasické diaľničné známky (nálepky) ( 31% )

     

  • elektroncké diaľničné známky ( 69% )

     

Odpovedalo 210 ľudí  

Prečo platí až po 18 dňoch? 

Stránka ASFiNAGu túto lehotu nazýva "lehotou ochrany spotrebiteľa" - počas 18 dní si môže zákazník kúpu rozmyslieť, presunúť termín platnosti alebo opraviť evidenčné číslo, na ktoré je známka viazaná. Trochu smiešne a spomalené na digitálnu dobu, nemyslíte? Keby to riešili v minulom storočí a zasielali doklad či známku poštou, dávalo by to zmysel...

Cena známky

Osobné alebo nákladné vozidlo do 3,5 t (10-dňová / 2-mesačná / ročná): 9,00 € / 26,20 €/ 87,20 € a za motorku zaplatíte 5,20 € / 13,10 € / 34,70 €.