Ak nám niečo od autorov uvedeného rebríčka chýba, je to jednoznačná definícia luxusného automobilu. O značkách, ako je napríklad Porsche, Bentley, Ferrari či Rolls-Royce nemáme dôvod pochybovať, otázna ale napríklad Tesla. Že tieto autá nie sú lacné, ešte nemusí znamenať, že značka jednoznačne patrí do prémiového segmentu. V každom prípade by vás mohlo zaujímať, že rebríček je zostavený z predajov nových luxusných automobilov v danej krajine za 4 roky, konkrétne v období od 2016 do 2020.

Samozrejme vás nebudeme zbytočne napínať, podľa vyššie uvedených kritérií je za najbohatšiu krajinu považované Luxembursko. Na každé jedno predané luxusné auto tu pripadá len 13 obyvateľov. Na druhom mieste skončilo susedné Belgicko v pomere 1 auto na 31 osôb a prvú trojku uzatvára Nemecko s 32 obyvateľmi na jeden luxusný automobil.

Ako dopadlo Slovensko?

Pomerne vysoko skončilo tiež Slovinsko so 111 obyvateľmi na 1 luxusné auto (23. miesto), Česká republika je na 30. mieste so 188 obyvateľmi na 1 luxusné vozidlo, Slovensko na 32. mieste s pomerom 195:1,  Maďarsko (266:1)  je na 37. mieste a Poľsko o priečku nižšie (274:1)

V ďalšom rebríčku nájdete porovnanie krajín podľa ich priemerného príjmu na jedného obyvateľa v závislosti na cenách troch luxusných vozidiel. Autori v tomto prípade konfrontovali naše zárobky s cenou Porsche 911 Turbo S, BMW X7 a Tesla Model S v daných krajinách. Výsledky nájdete v odkaze priloženom v závere.

Opäť bez zbytočného chodenia okolo povestnej horúcej kaše dodávame, že to tentoraz vyhrala Austrália, kde vám na nákup luxusného vozidla stačí mzda za 2,5 roka. Druhé je Dánsko, kde vám stačí sporiť podobne dlho a tretie Švajčiarsko. Tamojším obyvateľom stačia peniaze nasporené za 2,9 roka. Pomerne vysoko je aj Česká republika (8,3 roka), na opačnej strane je pre zmenu Vietnam, kde potrebujete na kúpu luxusného vozidla 133,7 ročných priemerných platov, potom nasleduje Thajsko s 106,2 rokmi a tretia je Kolumbia s 100,5 rokmi.

Celkové výsledky si pozrite v priloženom odkaze, niektoré krajiny vás môžu prekvapiť.