Vyjadrenie pre verejnosť vydal šéf Thomas Schäfer. ten prezradil, že automobilka tento rok vyrobí až o 100 tisíc áut menej. Pritom minulý rok vyrobili takmer 1 milión áut, konkrétne 940 tisíc vozidiel. Tento rok to bude ešte o poznanie menej.

Výroba áut je naviazaná na čipy, ktoré sú súčasťou rôznych jednotiek palubnej elektroniky, ale aj vonkajších častí, ko sú svetlá. Niektoré automobilky vozidlá vyrobia a nechajú stáť na sklade, iné ich vyrobia a predajú bez niektorých prvkov. V tomto roku však prichádzalo aj ku škrtom v oblasti výbavy, keď z nej vypadli mnohé prvky, pravdepodobne tie, pre ktoré boli čipy potrebné, avšak si ich v minulosti až toľko zákazníkov neobjednávalo.

Podľa šéfa Škody by sa celá kríza s čipmi mala predĺžiť až do budúceho roka, keďže dopyt po vozidlách je po prekonaní pandemických opatrení a rozbehnutí ekonomiky enormný. Pritom európske automobilky by do budúcnosti nechceli byť až tak závislé na čipoch z Ázie, výroba by mala prebiehať už aj vo väčších počtoch na starom kontinente.

Zdroj: Škoda