Neexistuje presná štatistika, koľko vodičov uniká poplatkom. Dokonca to nevedia ani nahrubo. 

Slovenská republika už začala intenzívne rokovať s Európskou komisiou čo sa týka vymáhania pokút za elektronické diaľničné známky. "Chceme, aby sme mohli právne vymáhať pokuty od zahraničných vodičov, ktorí nezaplatia diaľničnú známku,“ povedal minister dopravy Arpád Érsek, keďže to aktuálne pravidlá zatiaľ neumožňujú. Cudzích motoristov tak možno prichytiť len pri čine na zjazdových vetvách z diaľnice. Kontroly vykonáva NDS v spolupráci s Policajným zborom SR, keďže v širokom slova zmysle iba policajt má oprávnenie zastaviť vozidlo + udeliť sankciu spoločne s pracovníkom NDS. Osobne jazdím po diaľnici veľa, ale náhodnú kontrolu som ešte nezažil. 

Vymáhanie pokút od cudzích vodičov využívajúcich rýchlostné cesty a diaľnice sa zaoberá tzv. cestný balík. „Súčasťou balíka je šesť legislatívnych návrhov komisie, okrem iného aj návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov a uľahčení cezhraničnej výmeny informácií o nezaplatenom cestnom mýte v EÚ. Ten sa bude vzťahovať aj na diaľničné známky,“ informovalo nedávno ministerstvo dopravy. Aktuálne sa o balíku rokuje. 

Diskriminácia domácich? 

KDH tvrdí, že Slováci si poctivo známky kupujú už dva roky, lebo im hrozia vysoké sankcie.  „Ministerstvo dopravy už dva roky zasiela 40-tisíc pokút ročne slovenským majiteľom vozidiel za neplatnú technickú a emisnú kontrolu. Ale za jazdu po slovenských diaľniciach bez diaľničnej známky nevie vymáhať pokuty od zahraničných vozidiel,“ uviedlo KDH. KDH tvrdí, že podľa ich odhadov ide o straty takmer 90 miliónov eur, ktoré by sa mohli využiť na stavbu diaľnic. Ministerstvo dopravy preferuje celoeurópske riešenie nad riešením národným. A údajne nie je samo. 

Príkladom by mohlo byť Maďarsko

Slovenských vodičov jazdiacich v Maďarsku občas nepríjemne prekvapia pokuty od slovenských advokátskych kancelárií, ktoré si Maďarsko najalo. Ministerstvo dopravy tiež nad týmto spôsobom uvažovalo.


Celkom rád by som videl nejaký ten list od právnikov najatých maďarskou stranou. Chcel by som vidieť aj dôvod poskytnutia údajov z evidencie druhej strane. Nikdy som nič podobné neriešil. Ak máte skúsenosti s pokutami z Maďarska a chcete sa s nimi podeliť, napíšte ich hoci aj anonymne do komentárov. 

Zdroj: WebNoviny