Každý vodič je prakticky denne jednou nohou v base, druhou v hrobe.... Málokto z nás si to plne uvedomuje!

Jedným z najčastejších trestných činov, ktoré vodiči páchajú, je vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu. Do jedného promile je to priestupok, ale nad jedno promile trestný čin. O tom, aké všetky činy sa dajú spáchať vodičmi, sa dá napísať záverečná práca na právnickej škole, takže to tu rozoberať nebudem.

Vražda vo forme spoluúčasti

Média pred časom prišli s prevratnou správou z Nemecka. Berlínsky súd vyniesol zatiaľ neprávoplatný rozsudok nad dvomi mladíkmi, ktorí pri naháňačke, alebo lepšie pri nelegálnych pretekoch spôsobili závažnú dopravnú nehodu. Verdikt znel: Vinní! A to vo veci vraždy vo forme spoluúčasti! Áno, čítate správne, vraždy. Ak bude rozsudok právoplatný, trest si odsedia na tvrdo v lochu do konca života. Zároveň im uložili aj doživotný trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá. Súd rozhodnutie odôvodnil tým, že obaja vedeli, že svojím konaním môžu zaviniť smrť. Ako dokázali úmysel, to neviem (alebo možno majú inú zákonnú definíciu vraždy). Navyše súd poukázal na to, že obidve autá boli v danom momente zbraňou (v našom trestnom zákone je tiež uvedené, že zbraňou je každá vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším! Čiže pokojne aj auto).

Chlapcom nestačilo ponaháňať sa po úsekoch diaľnic s neobmedzenou rýchlosťou... To asi menšou tragédiou ani nemohlo skončiť.

Obhajca žiadal pre jedného z obžalovaných uznanie viny z neúmyselného zabitia a pre druhého vinu z jazdy ohrozujúcej bezpečnosť premávky. Jazda bola naozaj nebezpečná. Podľa médií preleteli niekoľkými križovatkami na červenú a vraj v momente zrážky podľa znaleckých posudkov bola rýchlosť okolo 160-170 km/h!!! Obhajoba poukázala a podčiarkla úmysel pretekať sa, ktorý s úmyslom vraždy nemá veľa spoločné. Ale nepomohlo...

Svoj názor na danú vec vyjadriť neviem. Myslím, že ak jazda prebiehala ako média popisovali, vodiči by mali prijať trest, ktorý im súd udelil. Som si vedomý, že táto téma rozdelí ľudí na 2 tábory, rovnako ako pri treste smrti. Neviem si predstaviť, čo si mladíci mysleli, keď s besnou jazdou v obývanej časti mesta začínali. Pravdepodobnosť, že niečo spôsobia, bola veľmi vysoká. Možno ten prípad poslúži ako hrozba pre ostatných, ktorí pri šoférovaní nepoužívajú hlavu.

MALI BY UKLADAŤ DOŽIVOTNÝ TREST ZA USMRTENIE AUTOM Z NEDBANLIVOSTI AJ U NÁS?
  • Áno - vo výnimočných prípadoch ( 64% )

     

  • Nie ( 35% )

     

  • Neviem ( 1% )

     

Odpovedalo 263 ľudí  

Zdroj: dw.com

Foto: ilustračné