Zástupcovia firmy tvrdia, že automobil viete zmeniť na lietadlo už za tri minúty. Dojazd auta na plnú nádrž má byť okolo 700 km. Vo vzduchu zvládne preletieť ešte väčšiu vzdialenosť.
AeroMobil 4.0

Toto je produkčná verzia AeroMobilu

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Na výstave Top Marques v Monaku ukázali Slováci 4. generáciu lietajúceho auta. Karosériu vyrobili z pevných a ľahkých uhlíkových vlákien. Za kabínou nájdeme konvenčný 4-valcový 2,0 litrový plochý motor s výkonom 223 kW (300 koní). Vo vzduchu poháňa priamo vrtuľu v zadnej časti stroja. Na zemi poháňa generátor, ktorý produkuje elektrickú energiu pre dva elektromotory. Každý z nich je umiestnený v predných kolesách. V podstate tak ide o hybridný pohon.

AeroMobil 4.0

V budúcnosti chce spoločnosť vyvinúť systém pre autonómnu jazdu, ale aj autonómne lietanie. Zatiaľ však potrebujete vodičský preukaz a leteckú licenciu.

„Emisné regulácie sú komplexné a my musíme zvládnuť dva odlišné aspekty vývoja motora. Letecké motory sú navrhnuté, aby vyvinuli maximálny výkon kedykoľvek to pilot potrebuje, a to spoľahlivo,“ vysvetľuje Douglas MacAndrew, šéf vývoja. Takže hybridný pohon je v tomto prípade ideálnou cestou. Ale kvôli hmotnosti nemá množstvo batérií a nemôžete ho ani pripojiť do zásuvky.

Zástupcovia firmy tvrdia, že automobil viete zmeniť na lietadlo už za tri minúty. Dojazd auta na plnú nádrž má byť okolo 700 km. Vo vzduchu zvládne ešte väčšiu vzdialenosť.

A cena? Niečo medzi 1,2 – 1,5 milióna eur. Predaj síce začne už tento rok, ale prvé kusy majú prísť majiteľom až v roku 2020. Najskôr totiž musia splniť rôzne regulácie. Snáď sa to teda slovenskej firme podarí.

Zdroj: aeromobil, arstechnica