Zimná údržba vyžaduje dôkladnú prípravu a patričnú koordináciu. Tá našim cestárom niekedy chýba.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky a komplikovanú dopravnú situáciu počas sledovaného týždňa bolo v akcii všetkých pätnásť stredísk správy a údržby diaľnic a rýchlostných ciest. Technika zimnej údržby absolvovala celkom 1 151 výjazdov, najazdila 32 032 km s celkovou spotrebou nafty 39 465 litrov. Sypače použili na spravovaných úsekoch takmer 3 635 ton posypového materiálu, diaľničná patrola pomáhala pri 15 dopravných nehodách.


Najviac mechanizmov na cestách sa vystriedalo na úsekoch spravovaných štyrmi strediskami - Košice, Zvolen, Mengusovce a Liptovský Mikuláš s celkovou spotrebou posypového materiálu 2 083 ton.

Nasadenie i v Bratislave...

Kvôli snehovej nádielke bol minulý týždeň kritický pre Bratislavu. Bratislavské stredisko správy a údržby diaľnic v tom čase vyslalo do terénu 12 sypačov, ktoré brázdili diaľnice D1, D2, D4. Celkovo najazdili 2 428 km so spotrebou nafty 1 452 litrov a vysypali 156 ton soli s účinnosťou do -6 °C.

Počas 24 hodín zasahovalo dohromady 29 zamestnancov zimnej údržby a dvaja dispečeri zimnej údržby. Na spravovaných úsekoch sa stali aj dve dopravné nehody. Situáciu v daný deň sa podarilo stabilizovať v dopoludňajších hodinách. Posledné sypače sa do areálu strediska vracali okolo 16. hodiny. Na druhý deň si už poveternostná situácia nevyžadovala zásah zimnej techniky.


Stredisko má v správe úseky diaľnic D1 po Senec, potom D2 po maďarské hranice a celú D4.

Ako vyzerá aktuálna zimná sezóna z pohľadu čísel? 

Zimná prevádzka trvá od 1. novembra do 31. marca a robí sa v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke. Výjazdy mimo toto obdobie však nie sú výnimkou, tak ako to bolo aj na konci októbra minulého roka. Zimná údržba NDS od októbra do dnes celkovo poskytla výkony v týchto číslach:
 

  • striedavo v smenách zamestnanci vo výkone - 706,
  • striedavo v smenách technika vo výkone - 213,
  • počet výjazdov - 11 393,
  • najazdené km - 324 263,
  • spotreba posypového materiálu (tony) - 33 597,
  • spotreba nafty (litre) - 353 161.

Zdroj: NDS