Ak čakáte na facelift Modelu Y, ktorý je na trhu od roku 2020 a vlani sa stal najpredávanejším autom na svete, tak vás asi nepotešíme. Ten Tesla zatiaľ nepredstavila. Jednu dobrú správu pre vás ale máme, ak si myslíte, že je pre vás (viac ako výkony či pohon všetkých kolies) najdôležitejší dojazd.

Americký výrobca aktuálne predstavil a rovno začal predávať verziu Long Range AWD, teda auto s väčšou 77-kilowattovou batériou a výlučne zadným pohonom.

Len zanedbateľne horšia dynamika

Samozrejme veľká batéria bola dostupná, ale len pre dvojmotorové modely, takže v tomto prípade síce dostane nižší výkon, ale zároveň máte k dispozícii lepší dojazd za rozumnejšiu cenu. Aby sme ale boli konkrétni...

LR RWD má napriek jednému elektromotoru s výkonom 299 koní a krútiacim momentom 350 Nm stále slušnú dynamiku. Stovku zvládne za 5,9 sekundy, takže je o necelú sekundu pomalšia v porovnaní zo základnou štvorkolkou. Ich maximálna rýchlosť je pritom rovnaká, 217 kilometrov za hodinu.

Jeden motor znamená menšiu spotrebu – oficiálny priemer na 100 km zatiaľ nepoznáme, ale podľa Tesly by toto prevedenie malo pri plnom nabití zvládnuť 600 kilometrov, teda o 67 km viac ako LR AWD.

Ešte zaujímavejšie je, že auto je v tejto chvíli okamžite dostupné vo väčšine európskych štátov, a to platí aj pre Slovensko. Podľa nášho lokálneho konfigurátora je základná cena Modelu Y Long Range RWD stanovená na 39 990 eur, takže stojí o 3000 eur viac v porovnaní so zadokolkou s menšou baterkou, respektíve 3000 eur menej ako LR AWD.

zdroj: Tesla