10. Pontiac GTO 1964

Názov tohto Pontiacu bol inšpirovaný modelom Ferrari 250 GTO. V taliančine znamená GTO – Gran Turismo Omologato, teda oficiálne certifikovaný pre preteky v triede grand tourer. V skutočnosti Pontiac GTO nikdy nebol certifikovaný ako pretekárske auto. Napriek tomu to je jedno z najrýchlejších a podľa mňa najkrajšie auto, aké Pontiac vyrobil. 

9. Ford GT 2005

Prvá generácia Fordu GT bola predstavená v roku 2005 ako nástupca legendárneho Fordu GT40.  Ford GT je väčší, širší a o 4 „inche“ (101 mm) vyšší ako GT40. Aj z dôvodu výšky sa špekulovalo nad názvom GT44. 

8. Chevrolet Corvette Stingray 2020

Je to zhruba mesiac, odkedy Chevrolet predstavil najnovšiu generáciu modelu Corvette. Generácia C8 prináša veľkú novinku, a tou je poloha motora. Ten sa teraz nachádza v strede, vďaka čomu má auto takmer dokonalé vyváženie. Dizajn novej Corvetty pripomínajúci stíhačku F22 alebo F35 si v sekunde získal moje sympatie. Čerešničkou na torte je nový krásny interiér. 

7. Chevrolet Camaro 1967

Prvá generácia Camara bola narýchlo postavený model ako odpoveď na Mustang. Samotný dizajnér Camara nebol spokojný s jeho výzorom, no podľa mňa je to jedno z najkrajších amerických áut a miesto v tomto rebríčku si zaslúži. Ktovie, ako by vyzeralo prvé Camaro za úplnej spokojnosti jeho dizajnéra. 

6. Chevrolet Corvette Stingray 2014 

Za málo peňazí veľa výkonu a poriadna dávka zábavy. Aj tak by sa dala definovať siedma generácia Corvetty s označením C7. Tento model nebol len o veľkom výkone a hrubej sile, ako to bývalo u predchádzajúcich generáciách, ale hlavne o technologických riešeniach. Kapota z uhlíkových vlákien, odstrániteľné panely strechy alebo dvere a nárazníky zo sklenej vaty posunuli Corvettu na vyššiu úroveň. Najväčšou vychytávkou však bol Aerogel. Tento materiál bol vyvinutý NASA a použil sa na zabránenie prenosu tepla z oblasti motora do kabíny.   

5. Ford Mustang 1964

Príchodom prvej generácie Fordu Mustang v roku 1964 vznikla nová kategória s názvom „pony cars“. Netrvalo dlho a z Mustangu sa stal obrovský hit. Ford šokoval celý svet a nejeden výrobca sa snažil čo najskôr predstaviť nový model ako odpoveď na Mustang.  

4. Chevrolet Corvette 1953

Tretia Corvetta v našom rebríčku pochádza z roku 1953 a ide o vôbec prvú generáciu. Spočiatku bolo vyrobených len 300 kusov. Napriek zlým technickým vlastnostiam auta je dnes vyhľadávaním zberateľským kúskom a nie je sa čo diviť. Chevrolet Corvette C1 vyzerá úchvatne. 

3. Dodge Challenger R/T  Scat Pack 2019

Vyzerá akoby bol večne nahnevaný a chcel trhať asfalt, no práve ten agresívny dizajn z neho robí krásne auto. Po teste v našej redakcii som mu absolútne podľahol a pohľadu naň sa nevedel nabažiť. Jeho dizajn buď milujete, alebo nenávidíte. 

2. Chevrolet Corvette Stingray Coupe 1963

Corvetty mám veľmi rád, možno aj preto sú v tomto rebríčku až štyri. Druhá generácia s označením C2 prišla v roku 1963. Neobyčajným znakom bolo zadné okno rozdelené na dve časti. Dvere boli vykrojené až do strechy, čo umožňovalo jednoduchší nástup a výstup z auta. Model vo verzii Coupe je nielen jedným z najkrajších amerických, ale aj svetových áut.  

1. Ford GT 2017

Najkrajšie americké auto všetkých čias je podľa mňa jednoznačne Ford GT druhej generácie. Tú predstavil Ford v roku 2016. Presne 50 rokov po tom, čo Ford GT40 obsadil kompletné stupne víťazov na najslávnejších pretekoch sveta, 24h Le Mans. Podľa Fordu má posledná generácia modelu GT jeden z najlepších pomerov výkon-váha z pomedzi všetkých produkčných áut sveta. Kostru GT tvorí karbónový monokok pripevnený k predným a zadným hliníkovým pomocným rámom. Okrem toho má Ford GT aktívne aero a systém zavesenia zložený z „pushrodov“.  


Aké je podľa vás najkrajšie americké auto?