Španielske súdy si nevedia rady, požiadali o pomoc Súdny dvor EÚ.  

Súdny dvor EÚ začal vec prešetrovať na podnet obchodného súdu v Barcelone, ktorý prerokúva žalobu barcelonského cechu taxikárov proti španielskej odnoži Uberu. Cech tvrdí, že ide o nekalú súťaž. Španielsky súd bol toho názoru, že na spravodlivé vyriešenie súdneho sporu je nutný výklad niektorých ustanovení právnych noriem EÚ.  

Firma uviedla, že bude pokračovať v diskusii so všetkými mestami po svete. Sú tiež názoru, že je nutné prepravu regulovať. Po svete už totiž museli zrušiť, či obmedziť appku UberPop, kde vozievali klasickí civilní vodiči, a tak sa na vybraných trhoch zamerali na spoluprácu s klasickými taxikármi. 

Odborníci sa ale domnievajú, že tento krok môže mať negatívny dopad pre ekonomiky v rôznych sférach „podnikania“. Španielsko však nie je výnimka. V USA už dlhé mesiace rokujú o tom, či neprofesionálni vodiči budú zamestnanci Uberu, či to budú živnostníci, alebo aký nový status im vymyslia. Ak schvália jedno, alebo druhé, existuje predpoklad, že sa suma za prepravu zvýši. 


Európska konfederácia odborových zväzov v doprave toto rozhodnutie víta. Podľa ich názoru sa tak zlepšia platy a aj pracovné podmienky. Presne opačný názor zastáva asociácia združujúca internetové firmy.   


Podľa tlačovej hovorkyne Uber pre SR a ČR bude uber pôsobiť v oboch krajinách aj naďalej. Budú tiež pokračovať v spolupráci s regulačnými úradmi na riešení aktuálnych problémov medzi ktoré patria zníženie počtu osobných áut, ekológia, parkovanie a i. 

STE ZA ZRUŠENIE ALTERNATÍVNEJ TAXISLUŽBY UBER?
  • Áno ( 36% )

     

  • Nie ( 64% )

     

Odpovedalo 144 ľudí  

Foto: Nytimes

Zdroj: Cn.cz