OZ podalo žalobu 18. januára 2018. Žiadalo spoločnosť Uber zdržať prevádzka taxislužby na Slovensku. Tiež aby pri tej činnosti nepoužívalo nevhodné vozidlá a aby ju nemohli praktikovať osoby, ktoré na to nemajú povolenie.

OZ sa pritom odvoláva prevažne na zákon o cestnej doprave č.56/2012. V žalobe sa ďalej uvádza, že jej podstatou je pozastaviť účinkovanie Uberu dovtedy, kým sa neprispôsobí spomínanej legislatíve. Sudca dal žalujúcej strane za pravdu vo všetkých bodoch. Rozhodnutie je platné od 13. marca 2018. Dá sa voči nemu odvolať.

Hopin rozhodnutie očakával

OZ koncesovaných taxikárov vzniklo v máji 2017. Jeho hlavnou náplňou je venovať sa právam taxikárov na Slovensku. Ako pre TREND povedal jeho predseda a hovorca Matej Krampl, považujú toto rozhodnutie súdu za veľký úspech, pretože členovia sú aktívni taxikári a združeniu sa venujú popri zamestnaní.

K rozhodnutiu súdu sa pre TREND vyjadrila aj spoločnosť Hopin: „Po udalostiach v západných krajinách, keď väčšina vodičov odmietla tento spôsob takzvanej zdieľanej ekonomiky, ako aj nedávnom vyhlásení EÚ, ktorá dala lokálnym vládam voľnú ruku s výrazným odporúčaním postaviť tento model prepravy osôb za finančnú odmenu mimo zákon, sa dalo podobné rozhodnutie očakávať. Za spoločnosť HOPIN môžeme povedať, že sme pripravení pomôcť v preprave všetkým doterajším užívateľom (nielen) tejto služby.“

Uber a podobné služby budú platiť dane aj na Slovensku

Uberu sa nedarí najlepšie. Koncom roka Európsky súd rozhodol, že je prepravnou službou a na jej prevádzkovanie má mať potrebné licencie. Konkrétne regulácie si ale určujú členské štáty.

Pred týždňami Uber podľahol protestom taxikárov v ČR. V memorande sa s českou vládou dohodol, že jazdiť preň budú môcť len vodiči s taxikárskou licenciou a budú evidovať tržby. Taktiež prisľúbili, že bude oficiálne podnikať aj priamo v ČR. To isté od januára 2018 platí aj pre slovenské zastúpenie. Uber, Airbnb a ďalší zo zdieľanej ekonomiky už musia mať prevádzkareň na Slovensku a odvádzať tu aj dane. Dobré meno firmy Uber utrpelo navyše minulý týždeň veľkú ranu, keď jeho autonómne auto zrazilo a zabilo chodkyňu v USA. Napriek tomu, že chodkyňa pod auto vbehla náhle a v poslednej chvíli a ani človek by pravdepodobne zrážke nezabránil...

zdroj: eTREND.sk