Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDaV SR) pred pár dňami avizovalo, že upravia podmienky na podnikanie v oblasti taxislužieb. Ako? Na ministerstve aktívne pripravujú novelu zákona o cestnej doprave (pozor, nie zákon o cestnej premávke!), ktorý okrem iného upravuje práva a povinnosti dopravcov.
 

"Cieľom návrhu zákona je vytvoriť vhodnejšie podmienky v oblasti podnikania v taxislužbe, prijatie opatrení smerujúcich k predchádzaniu nelegálneho spôsobu podnikania v taxislužbe a zabezpečiť účinnejšiu kontrolu v tejto oblasti," priblížil rezort dopravy.

Medzi najväčšie nevýhody podľa ministerstva patrí potreba koncesie pre taxikárov. "Rámec podmienok, ktoré je potrebné splniť na prevádzkovanie taxislužby, bol stanovený v roku 2012. Aplikačná prax od roku 2012 však ukázala, že niektoré podmienky je potrebné revidovať." 

Ako tento krok ukázal, veľa ľudí si stále trúfa podnikať v tejto oblasti na čierno. Falošné papiere, falošné psychologické potvrdenia, falošné preukazy vodiča taxi a kopec iného... Odhaliť to je mimoriadne náročné, najmä vo veľkých mestách. Kontrolný mechanizmus jednoducho nestíha a je potrebná zmena aj tam. 

Novela zákona by sa mohla dostať do pripomienkového konania už v máji.

Foto: dukladestination.com

Zdroj. Slov-lex, Teraz