„V súčasnosti väčšina motoristov preferuje nákup diaľničnej známky cez internet. Elektronickú diaľničnú známku si zakupujte len cez oficiálne predajné kanály,“ vyzýva motoristov Národná diaľničná spoločnosť.

Konkrétne tak môžete urobiť cez webstránku eznamka.sk, mobilnú aplikáciu eznamka (Android, iOS), na čerpacích staniciach alebo informačno-predajných miestach na diaľničných hraničných priechodoch. Nezabudnite, že po zakúpení elektronickej diaľničnej známky dostanete aj doklad o úhrade, a to v podobe faktúry alebo pokladničného bloku.

Ceny diaľničných známok pre rok 2023 sú nasledovné: 12 eur za 10-dňovú, 17 eur za 30-dňovú a 60 eur za ročnú alebo 365-dňovú známku.

„Ak nájdete v ponuke diaľničných známok inú cenu, pozor, ide o predaj diaľničnej známky prostredníctvom neoficiálneho predajcu, kde máte v cene známky započítaný aj navyše poplatok za sprostredkovateľskú službu,“ uvádzajú slovenskí diaľničiari. Takýmto nákupom sa môže známka predražiť aj o 30 percent, upozornila NDS.

Pýtajú 70 namiesto 60 eur

Už rýchle pátranie cez vyhľadávač Google potvrdzuje, že predraženie známky u niektorých sprostredkovateľov je naozaj citeľné.

Ak navštívite napríklad web sk-vignette.com, za známku platnú 365 dní máte zaplatiť cenu 70,50 eura, čo je viac ako 10 eur navyše oproti oficiálnej cene.

Iný web vignetteslovakia.com si pýta za 365-dňovú diaľničnú známku pre Slovensko sumu 69,95 eura.

Problémom je, že niektorých motoristov môže byť zmiasť dôveryhodne znejúci názov domény - pre niekoho evokujúci dojem akoby išlo dokonca o oficiálny web. Nedajte sa však nachytať a vždy využite oficiálne predajné kanály, ktoré sme uviedli vyššie v článku.

Zdroj: NDS