Tankovanie sa z čerpacích staníc stále viac presúva na rôzne pochybné miesta.

V Poľsku sa údajne predáva až 13 percent nezdanenej nafty. V Českej republike je situácia ešte horšia. Ilegálna nafta predstavuje až 20 percent. Grécke ministerstvo financií priznalo, že v tejto krajine dosahuje trh s čiernym palivom hodnotu 600 miliónov eur ročne.

V krajinách ako Poľsko a Litva sa údajne šíri pašovanie nafty z Ruska. Je to spôsobené najmä veľkým rozdielom v cenách. Kým v Poľsku stojí liter nafty približne 1,3 eura, v Rusku len 71 centov. Pašeráci teda dokážu naftu predať lacnejšie ako čerpacie stanice a so ziskom.

Čím vyššie ceny palív, tým viac bude narastať počet krádeží a miera pašovania. Namiesto drahých a komplikovaných riešení by možno stačilo znížiť ceny palív.

Predmetom krádeží a pašovania je najmä nafta. O benzín je v tejto oblasti menší záujem.

Krádeže a pašovanie nafty rastiú najmä vďaka neustále zvyšujúcim sa cenám. Krajiny navyše nevedú oficiálne štatistiky krádeže palív. Vlády jednotlivých štátov chcú však zastaviť únik svojich daní. Česko a Poľsko zmenili daňové zákony pri obchodovaní s palivom. Írsko zaviedlo elektronický systém na monitorovania pohybu pohonných látok. Rafinérie po celej Európe zvyšujú bezpečnostné opatrenia v snahe zabrániť ďalším krádežiam. Nestačilo by pritom len znížiť daňové zaťaženie?

Zdroj: Bloomberg

Prečítajte si aj:  Ako sa zachovať po natankovaní nesprávneho druhu paliva bez následkov