Áno, aj slovenský poskytovateľ „bezplatného“ nabíjania – v tomto prípade Lidl – už čoskoro ukončí predstavy parazitov o tom, že ich hostina na cudzí účet bude trvať večne.

Ak ste to náhodou nevedeli, len pripomíname, že ani elektrická energia na nabíjačkách v Lidli nebola samozrejme zadarmo. Obchodný reťazec ich vybudoval na svoje náklady, teda bez dotácií, ich prevádzku dotoval zo svojich peňazí a tým pádom za ne svojim drobným podielom platil v podstate každý jeden zákazník.

Ako Lidl pravidelne informoval vo svojich tlačových správach, práve pre klientov boli tieto nabíjacie body určené. „Chceme našim zákazníkom umožniť nabíjanie elektromobilov počas toho ako nakupujú. Rovnako rýchlo a pohodlne ako vybavia svoj nákup, si nabijú aj svoj elektromobil,“ informoval vlani jeden zo zástupcov obchodného reťazca.

To, že Lidl od nabíjačiek nikoho nevyháňal a teda ani tých, ktorí v obchodoch nenakupovali, bola len jeho dobrá vôľa. Ale ako hovorí jedno známe klišé, „tak dlho sa chodí s krčahom....“, veď to asi poznáte.

Aby sme mali istotu, že to nie je záležitosť výlučne českého trhu, obrátili sme sa pochopiteľne aj na slovenského hovorcu s jednoduchou otázkou. A jeho odpoveď vás nenechá na pochybách: „Nabíjanie elektromobilov v nabíjacích staniciach umiestnených na parkoviskách našej siete bude spoplatnené od 15. augusta,“ napísal nám v odpovedi Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie spoločnosti Lidl Slovenská republika.

Dôvody asi ani netreba zvlášť zdôrazňovať. Stúpajúca cena elektriny určite nebude podružná, zároveň ale za to môžu opäť tí, ktorí chceli len využívať, že im niekto dotuje dopravu. „Registrovali sme podnety zo strany našich zákazníkov, ktorí chceli spojiť nakupovanie s nabíjaním svojho elektromobilu, no nebolo to v danom momente možné,“ dodáva Tomáš Bezák.

Kým česká strana má v tejto chvíli stanovené už i tarify, za ktoré bude Lidl svoje nabíjačky ponúkať (5,90 Kč/kWh za pomalšie a 6,90 Kč za rýchlejšie nabíjanie jednosmerným prúdom, teda cca 24 a 28 centov za kWh), slovenské zastúpenie nám konkrétne čísla zatiaľ neposkytlo. „Cena za kWh sa bude líšiť v závislosti od zvoleného AC alebo DC stojana. Zákazník si cenu bude môcť overiť online po naskenovaní QR kódu, ktorý je umiestnený na nabíjačke. Našou ambíciou je ponúknuť čo najvýhodnejšie ceny,“ dodal v závere šéf komunikácie Lidlu.

zdroj: Lidl