V niektorých amerických štátoch je telefonovanie za volantom dovolené, no písanie sms už nie.

Nová generácia radarov dokáže rozpoznať, kedy vodič namiesto šoférovania píše sms. Novinu vyvíja spoločnosť ComSonics a zariadenie je už údajne blízko k sériovej výrobe. Funguje veľmi podobne ako elektrikárske náčinie, ktoré odhaľuje miesto poškodenia nejakého kábla.

Radar dokáže rozpoznať rádiové vlny aktivovaného mobilného telefónu nachádzajúceho sa v aute. Ak vám hneď napadlo niekoľko spôsobov, prečo to fungovať nebude, pár z nich už vyvrátil hovorca danej firmy. Novinka bude schopná analyzovať jednotlivé signály a ich frekvencie. Vďaka tomu by radar mal dokázať odfiltrovať bluetooth, prijímanie e-mailu a podobne.

Nová policajná pomôcka americkej spoločnosti má zatiaľ dosť veľa nevyriešených otázok. Zatiaľ však stále existuje šanca, že novinka fungovať bude.

Zariadenie dokáže zachytiť rádiové vlny. Bude schopné aj určiť ich pôvodcu?

Je tu však niekoľko faktorov, ktoré len ťažko vyrieši nejaká radarová pištoľ v rukách policajta. Čo keď bude v aute esemeskovať pasažier a vodič sa bude venovať jazde? Čo keď zariadenie zachytí rádiové vlny z iného zdroja ako napríklad okolo idúce auto? Problém rovnako vyvstáva aj s prijímaním správ alebo automatickou odpoveďou, ktorú pri požadovanom nastavení odošle každý telefón. Jedna vec je zachytiť rádiový signál a druhá je vystopovať jeho presný pôvod.

Ak by zariadenie predsa len fungovalo ako sľubuje budúci výrobca, bolo by to len prínosom. Písanie sms správy je predsa len o niečo viac nebezpečné ako prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti o niekoľko málo kilometrov. Dovolím si byť však voči zamýšľanej novinke skeptický.

Zdroj: pilotonline.com

Prečítajte si aj: Britský stacionárny radar vybral viac ako 420 tisíc eur!