Jednodňová diaľničná známka: Pozor na obmedzenie, neplatí 24 hodín

Poslanci Národnej rady SR rozhodli o tom, že štát už nebude predávať ročnú diaľničnú známku. Tá dnes stojí 60 eur, teda rovnako ako 365-dňová verzia, avšak s tým rozdielom, že má fixne stanovenú časovú platnosť vždy do konca januára nasledujúceho roka. Aktuálna edícia ročnej známky tak napríklad platí do januára 2025 a nič sa na tom nebude meniť, nemusíte sa teda tejto zmeny obávať.

Pre motoristov prináša 365-dňová diaľničná známka prakticky len výhody, a to za nezmenenú cenu. Stále sa však našli aj ľudia, ktorí si zakúpili klasickú ročnú diaľničnú neskoro počas roka a prerobili na totom rozhodnutí. 365-dňová alternatíva by im platila dlhšie vďaka tomu, že je časovo plne flexibilná.

Čo sa týka novej jednodňovej diaľničnej známky, má ísť do predaja od augusta. Slovensko mešká s jej zavedením, ktoré nariadil Brusel a ostatné krajiny už túto novinku spustili. Nevýhodou je, že jednodňová diaľničná známka bude (nielen) u nás platiť vždy do polnoci daného dňa, teda nie 24 hodín, ale je obmedzená na ten-ktorý kalendárny deň.

Ďalšie diaľničné známky pre Slovensko, 10-dňová za 12 eur a 30-dňová za 17 eur, zostávajú naďalej v predaji. Uvedené ceny platia pre bežné osobné autá, ktoré využívajú spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest u nás.

Zdroj: Denník N