Do nového Áčka sa budú montovať benzínové pohonné jednotky so zdvihovým objemom 1,6 a 2,0 litra. Tie dosahujú výkon od 90 kW (115 k) v A 180 cez 115 kW (156 k) v A 200 až po 155 kW (211 k) v A 250. Ich spoločným znakom je kombinácia priameho vstrekovania s preplňovaním turbodúchadlom, zdokonalené spaľovanie a rozšírená oblasť vrstvového plnenia pre režim s chudobnou zmesou pomocou rýchlych vstrekovačov pre viacnásobné vstrekovanie paliva, ako aj dynamické viacnásobné zapaľovanie. CAMTRONIC je inovácia, ktorá slávi svoju svetovú premiéru na 1,6-litrovom motore: prestavením zdvihu ventilu na vstupnej strane sa obmedzí množstvo čerstvej zmesi v režime čiastočného zaťaženia a zníži sa spotreba.

Aj dieselové motory majú čo ponúknuť: A 180 CDI začína s výkonom 80 kW (109 k) a vyvinie maximálny krútiaci moment až 250 Nm, v A 200 CDI predstavuje maximálny výkon 100 kW (136 k), maximálny krútiaci moment dosahuje 300 Nm. Motor v A 220 CDI má zdvihový objem viac ako 2,2 litra, výkon 125 kW (170 k) a krútiaci moment 350 Nm.

Všetky motory novej triedy A sú sériovo vybavené funkciou ECO štart – stop. Motory možno skombinovať s novou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo na želanie s automatickou dvojspojkovou prevodovkou 7G-DCT.

Nový Mercedes-Benz triedy A a jeho interiér

Nový Mercedes-Benz triedy A a jeho interiér

Podvozok je teraz výrazne nižšie a tým pádom aj jeho ťažisko. Nová zadná náprava so štvorprvkovým zavesením ramien je základ aj na možné použitie pohonu všetkých kolies 4MATIC. Zákazník si môže vybrať z rôznych nastavení podvozku, medzi nimi príplatkový športový podvozok.

Elektromechanické riadenie triedy A bolo navrhnuté nanovo, elektromotor posilňovača riadenia je teraz v záujme úspory miesta umiestnený priamo na prevodovke riadenia.

Nová trieda A dosahuje špičkový súčiniteľ aerodynamického odporu vzduchu (hodnota Cw) 0,26 a dosiahla tým nový rekord vo svojej triede. Prispieva k tomu aj sériový strešný spojler, do ktorého sa ukryjú všetky antény triedy A.

Nový Mercedes-Benz triedy A je zmenený na nepoznanie

Nový Mercedes-Benz triedy A je zmenený na nepoznanie

Trieda A má ako jediné auto vo svojej triede sériovo radarový systém výstrahy pred kolíziou s adaptívnym asistentom brzdenia. Asistenčný systém "collision prevention assist" upozorní nepozorného vodiča opticky aj akusticky na rozpoznané prekážky a  asistenta brzdenia pripraví na čo možno najpresnejšie brzdenie. To sa spustí ihneď, ako vodič výrazne stlačí brzdový pedál. Znie to jednoducho, ale pod povrchom je to isto veľmi komplikované :)

Prvý raz je v triede A k dispozícii aj preventívny systém na ochranu cestujúcich "pre safe". Ten bol predstavený v roku 2002 v triede S a teraz je po prvý raz k dispozícii aj v kompaktnej triede. Jadrom systému sú reverzibilné napnutie bezpečnostných pásov, zatvorenie bočných okien a strešného okna v prípade kritickej priečnej dynamiky a prestavenie plne elektrického sedadla spolujazdca do polohy optimálnej pre záchytné systémy.

Vo výbave Áčka teda môžete nájsť aj tieto bezpečnostné systémy:

• ATTENTION ASSIST (sériová výbava)
• funkcia brzdy HOLD (sériová výbava)
• asistent rozjazdu na stúpaní (sériová výbava)
• DISTRONIC PLUS
• adaptívny asistent diaľkového svetla
• asistent sledovania mŕtveho uhla a asistent udržiavania jazdného pruhu
• asistent sledovania povolenej rýchlosti (rozpoznávanie dopravných značiek)
• aktívny asistent parkovania
• LINGUATRONIC
• cúvacia kamera

Nový Mercedes-Benz triedy A, môže byť?

Nový Mercedes-Benz triedy A, môže byť?