Krátke dni, dlhé noci, znížená viditeľnosť, časté ranné poľadovice... to je len časť nástrah, ktoré číhajú na vodičov za každým rohom. 

Dlhšia tma a znížená viditeľnosť zmenšujú vzdialenosti rozhľadu a dohľadu vodiča. Vodič spozoruje prekážku na vzdialenosť účinného dosvitu svetlometov svojho vozidla. Pri použití tlmených svetiel je to 25 až 60 m pri rýchlosti jazdy vozidla cca 40 až 80 km/h (samozrejme, v závislosti od farby prekážky a svetlosti pozadia za ňou).

Je potrebné si uvedomiť, že lúče reflektorov vozidla sú orientované na povrch vozovky. Prvotný osvit prekážky na vozovke je teda na úrovni vozovky. Až následne dochádza k osvetleniu vyšších častí tejto prekážky, čo môže mať za následok oneskorenú reakciu vodiča.

Polícia preto vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dbali na zvýšenú opatrnosť, predvídavosť a ohľaduplnosť. Správajte sa disciplinovane a tak, aby ste neohrozili bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Prispôsobte vaše správanie stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a tiež vašim schopnostiam. 

Dážď, mrholenie, hmly a zníženie teploty výrazne limitujú adhézne podmienky na vozovke. Dochádza k zníženiu valivého a klzného odporu pneumatík, a tým aj k predĺženiu brzdnej dráhy vozidla, ako aj strate stability. Napríklad celková brzdná dráha vozidla (aj s reakčným časom vodiča) pohybujúceho sa rýchlosťou 50 km/h je:

  • na suchom asfalte 24 až 25 m,
  • na mokrom asfalte 30 až 31 m,
  • na zablatenej vozovke 46 až 47 m,
  • na snehu 63 až 64 m.

Zvyšovaním rýchlosti dochádza ku geometrickému nárastu dĺžky týchto vzdialeností. Polícia, ale aj my, apelujeme na vodičov, aby v dôsledku zníženej viditeľnosti použili stretávacie svetlá, denné svietenie je nedostatočné.

Povedzte aj svojim blízkym (vodičom, aj chodcom):

  • aby dbali na zvýšenú opatrnosť, predvídavosť a ohľaduplnosť;
  • aby sa správali disciplinovane tak, aby neohrozili bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky;
  • aby prispôsobili svoje správanie stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam;
  • že chcete, aby sa vrátili v poriadku domov.

Zdroj: Minv

Foto: 7-themes.com