Pre bratislavskú dopravu je Most SNP mimoriadne dôležitým dopravným uzlom. Nad Dunajom spája dve mestské časti hlavného mesta a denne po ňom prejdú tisícky áut. Prečo o tom píšeme? Prehliadka spred pár mesiacov odhalila jeho nevyhovujúci technický stav, konkrétne ide o porušenie pozdĺžnych zvarov na viacerých nosníkoch. Most preto čaká rekonštrukcia a bratislavský magistrát sa rozhodol zaviesť opatrenie. Tým je zníženie maximálnej povolenej rýchlosti zo 60 na 50 km/h.

Všímajte si značenie

Pre TASR túto zmenu pred pár dňami potvrdilo hlavné mesto, ako aj správca mosta a polícia. „Zníženie najvyššej povolenej rýchlosti na Moste SNP zo 60 na 50 km/h vstúpilo do platnosti od 10. januára. Pred vstupom na most z oboch strán bolo upravené dopravné značenie," uviedla pre TASR hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková. Magistrát zároveň ubezpečuje, že napriek odhaleným konštrukčným problémom na viacerých miestach je most stále bezpečný a prevádzkovateľný. 

Kedy sa začne s opravami, momentálne nie je jasné, no hlavné mesto chce s rekonštrukciou začať čo najskôr. Tvrdí, že oprava je zaradená do plánov na tento rok. Najskôr je však potrebné vybrať technologický postup opravy, čo sa ale doteraz nestalo. Kvôli tomu plánuje magistrát mesta pokračovať v spolupráci so zhotoviteľom mimoriadnej prehliadky mosta a Katedrou kovových a drevených konštrukcií Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU), pričom si chcú overiť definitívny návrh na skúšobnej vzorke. 

Oprava nebude rýchla

Následne prebehne výberové konanie na zhotoviteľa opravy. Kedy bude vyhlásené, tiež netušíme, predpokladáme ale, že mesto bude motoristov o zmenách priebežne informovať. Oprava by mala trvať dlhší čas, pričom Bratislava nepredpokladá, že by mohla byť hotová skôr ako za rok. Na otázku, či bude mať hlavné mesto dostatok peňazí v rozpočte, odpovedala pre TASR Dagmar Schmucková, že ju zrealizujú v rozsahu, ako im to umožnia finančné prostriedky. 

Zdroj: teraz.sk

Foto: Planet Slovakia