Unikátny nový lak Lunar Silver

Od roku 2003 Lexus neustále skúma nové farby karosérie a zameriava sa pritom na inovatívne technológie lakovania, s cieľom dosiahnuť ešte žiarivejší a lesklejší vzhľad. Nový model LS prináša najnovší pokrok v tejto oblasti, strieborný lak Lunar Silver, ktorý jasne ukazuje krivky a hrany karosérie v kontraste jasu a tieňa, čo dodáva jemným dizajnovým detailom dôraz a čaro.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Japonci sa hrdia extrémne tenkou vrstvou farby len 1 - 2 mikrometre

Farba Lunar Silver mení hĺbku podľa uhľa pohľadu aj počas časti dňa, čo vozidlu dodáva iný vzhľad na poludňajšom slnku ako za súmraku. Celkový efekt sa ešte umocňuje počas jazdy, keď sa na povrchoch modelu LS, ktoré pripomínajú zrkadlo, odrážajú okolité scenérie.

Kľúčom k tomuto efektu je nový pokrok v technológii akustického lakovania. Štandardný farebný lak má zvyčajne hrúbku 13 až 14 mikrometrov, pričom pri predošlých akusticky nanášaných odtieňoch sa to podarilo znížiť asi na štyri mikróny. V prípade odtieňa Lunar Silver posunuli túto metódu na ešte vyššiu úroveň, vďaka čomu sa lak stenčil na hrúbku jedného až dvoch mikrónov. Hliníkové vločky, ktoré by za normálnych okolností náhodne plávali v laku, sú tak zoskupené nahusto a rovnomerne, čo umocňuje ich lesk a odrazivosť.

Takáto extra tenká vrstva, samozrejme, nemôže byť účinná sama osebe. Jej nanesenie vyžaduje nesmiernu zručnosť, je háklivá na kvalitu vrstiev základného náteru a podkladového laku, na ktoré sa nanáša, takže automobilka Lexus musela výrazne zdokonaliť aj ich kvalitu a hladkosť. To si vyžadovalo úzku spoluprácu medzi technikmi lakovania a výrobným tímom, ktorí opakovane robili detailné vylepšenia, až kým nedosiahli želaný čisto strieborný povrch pripomínajúci zrkadlo.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Ozdobné prvky Nišidžin a Haku na dverách nadväzujú na nádherné obloženie z brúseného skla Kiriko a ručne skladaný dekor, ktoré sa použili na modeli LS predtým, a predstavujú podobnú novú interpretáciu klasického japonského umenia.

Dekor Nišidžin evokuje trblietavý tok svetla, ktorý vytvára spln mesiaca nad morom. Vzniká pomocou rovnakej historickej techniky, aká sa kedysi používala pri výrobe tkaných látok pre japonskú šľachtu: jemné nite z kovovej fólie sa umiestňujú na papier waši a režú na tenké pásiky, čím sa získava priadza. V prípade modelu LS sa nite precízne tkajú do žakárového vzoru s trojrozmerným vzhľadom v odtieňoch striebornej, sivej a čiernej.

Tieto prvky nádherne ladia s panelom Haku, ktorý obklopuje kľučky dverí. Tradícia techniky Haku – čo po japonsky znamená „kovový list“ – siaha 400 rokov do minulosti. Ide o vysoko odborný proces, počas ktorého sa ingot alebo hruda drahého kovu kladivom vykuje do fólie s hrúbkou len niekoľkých desiatok tisícin milimetra. Tá sa potom ručne aplikuje na povrch panela a vytvára povrch s nádhernou textúrou.

Laserom gravírované drevo v interiéri

Nový modelový rad LS okrem toho predstavuje tiež nový voliteľný dekor z laserom gravírovaného jaseňového dreva s otvorenými pórmi. Na jeho výrobu sa používa prírodné drevo nafarbené načierno, vďaka čomu vynikne jeho bohatá kresba. Precízne laserové gravírovanie potom odkryje svetlé detaily z kovovej vrstvy pod drevom, za pomoci techniky, ktorú vyvinuli majstrovskí japonskí výrobcovia hudobných nástrojov.

zdroj: Lexus News