Druhá polovica 20. storočia znamenala pre našu spoločnú krajinu veľa. Množstvo podnikov vyrástlo aj v hladových dolinách. Ľudia sa sťahovali za prácou. S rozvojom strojárstva išiel do popredia aj motorizmus. Je síce pravda, že veľa áut sa tu nevyrábalo, ani neponúkalo. Získať nové auto, to bol v niektorých prípadoch aj niekoľkoročný boj.

Autá ako také boli na oveľa nižšej úrovni vyspelosti aj trvácnosti. Vyžadovali kvalitnú a oveľa častejšiu preventívnu údržbu. A hlavne pravidelnú. Viete, ako vtedy vyzerali autoservisy? Pozrite si toto dobové video. Samozrejme, také vymoženosti neboli všade. Predpokladám, že to mali len tie najvychytenejšie strediská vo významných mestách. No časť techniky by im mohli niektoré autoservisy závidieť aj dnes.

Dnes autodiely na bežné auto ráno objednáte, na obed ich máte na pobočke. Ak náhodou neprídu, zákazníka ide poraziť. V minulosti to také jednoduché veru nebolo. Veľa pánov mechanikov muselo improvizovať. Súčiastky sa opravovali, pokiaľ sa dali. Niektoré si dokonca priamo v dielni vyrábali. Viete si to predstaviť dnes? Pri takom množstve typov modelov? Samozrejme, aj dnes existujú machri, ktorí sa špecializujú na konkrétne značky, alebo dokonca len na vybrané modely značky, a tí v priebehu praxe niektoré komponenty ešte vylepšili. Je to však svetlá výnimka ako pravidlo.

Video: FB David  Holan