Vodičom Audi sa jedného dňa môže naskytnúť takýto pohľad.

Aj na Slovensku máme mestá, ktoré tento problém pochopili a ich centrami dokážeme prejsť „na jeden šup“. Avšak musíme poznať správnu rýchlosť, ktorou máme ísť, aby sme zelenú stihli. Príliš rýchla aj príliš pomalá jazda znamenajú zbytočné zastavovanie a rozjazd. S riešením tohto problému prichádza Audi.

Nemecká automobilka v uplynulých dňoch v Las Vegas na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES (Customer Electronic Show) predstavila systém s názvom Audi Traffic Light Assist, ktorý má slúžiť práve na jazdu správnou rýchlosťou v zóne zelenej vlny. Vodič bude mať možnosť priamo na prístrojovom paneli vidieť odpočítavanie, ktoré označuje zmenu červenej na zelenú na najbližšom semafore.

Nový systém je v podstate jednoduchý. Jeho najväčšou slabinou je nutnosť preberania dát zo semaforov. Škoda, že Audi zatiaľ verejnosti neposkytlo žiadne video Traffic Light Assistu v praxi.

Predstavte si, že Audi by tento systém jedného dňa použilo v spojení s head-up displejom.

Novinka navyše dokáže spolupracovať so systémom štart-stop. V prípade, že sa blíži čas zmeny červenej na zelenú, vozidlo naštartuje o niekoľko desatín sekundy skôr tak, aby nezdržovalo autá za sebou. Audi tvrdí, že novinka bude brať do úvahy aj prípadné odbočovanie, to však predpokladá používanie smeroviek.

Samozrejmou nutnosťou a zároveň veľkým problémom je fakt, že systém bude musieť čerpať dáta zo samotných semaforov. A teda Audi predpokladá spoluprácu zo strany miest. Zatiaľ prebieha testovanie v Berlíne, Ingolstadte a Verone. Systém síce ešte nefunguje úplne dokonale, no Audi plánuje vychatať všetky muchy. Kedy sa začne novinka objavovať na palubách automobilov zatiaľ nevieme.

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj:  Do Čiech prichádza ECO výpalné v preukázateľnom nezmysle. Čaká nás tiež?