Každý aspoň počul o dobrodružnom románe francúzskeho spisovateľa Julesa Verna - Cesta okolo sveta za 80 dní. Tento pán spisovateľ ho napísal pred 150 rokmi. Pred toľkými rokmi to bolo nemysliteľné. Dnes sa s takýmito výpravami akoby roztrhlo vrece. Z nášho územia je asi najznámejšia výprava Tatrou okolo sveta, ktorá odštartovala ešte pred pádom komunizmu. Známe sú aj výpravy na 30-40 ročných autách a motorkách.

Človek, ktorý sa na  cestu okolo sveta vydá, musí byť trochu dobrodruh a trochu blázon...

A taká je jedna z trás, ak sa chcete vydať okolo sveta

Cesta okolo sveta je jedným zo spôsobov, ako zažiť netradičnú dovolenku. Na dobrodružstvo nemusíte ani cestovať úplne celú trasu. Môžete si vybrať rôzne destinácie a rôzne dopravné prostriedky. Všetko závisí od množstva našetrených, alebo od množstva sponzorských peňazí. 


Cesta okolo sveta za 80 dní je veľmi dobrý marketingový ťah. Za posledným komerčným nápadom prejsť okolo sveta autom stojí turecký novinár Okan Altan, ktorý krátko po predstavení nového Fiatu Tipo (tam známeho ako Aegea) oslovil tamojšieho predajcu. Novinár dostal údajne náhodne vybrané auto z montážnej linky. Tiež dostal nejaký obnos peňazí na cestu a fotografa Savase Yilmaze ako člena posádky. 

Asi s podobným nápadom oslovím jednu z našich automobiliek :)
Len či mi dajú v práci na 5 mesiacov voľno... :P

Začiatok expedície začal v Turecku a pokračoval cez Rumunsko, Ukrajinu, až pozdĺž legendárnej Transsibírskej magistrály. Museli sa pohybovať vysokou rýchlosťou, aby dodržiavali časové harmonogramy plánovanej 80 dňovky. Administratívne problémy čakali na posádku už v Japonsku, kde došlo k menšiemu zdržaniu. Po prejdení Japonska auto opäť naložili na loď, ktorá ich vysadila v Mexiku. Tam ich zdržali opletačky na colnici, ktoré trvali niekoľko dlhých dní. V tomto momente pochopili, že prejsť okolo sveta za 80 dní je v ich prípade nemožné. Preto sa rozhodli už iba misiu dokončiť, bez ohľadu na čas. 

VYDALI BY STE SA AUTOM NA CESTU OKOLO SVETA?

  • Určite áno ( 78% )

     

  • Určite nie ( 22% )

     

Odpovedalo 69 ľudí  

Celková dĺžka expedície činila 133 dní, navštívili 122 miest v 22 krajinách. 17 tisíc kilometrov precestovali na lodi, 24 tisíc kilometrov po súši. Celkovo za volantom sedeli iba 52 dní, čo je menej ako polovica. Vzhľadom na náročné podmienky, kadiaľ muselo Tipo prejsť, je na ňom badať vyššie opotrebenie, ako u bežných áut za rovnaký počet kilometrov. Počas cesty menili iba raz olej a len dvakrát dostali defekt.

 

Takéto cestovanie si nepredstavujte ako Hurvínek válku. Vyžaduje znalosti, schopnosti, a hlavne dôkladnú organizáciu. Ja by som do toho šiel, len by som asi nedostal zhruba polročnú dovolenku...

Zdroj: Tr.Motor1.com

PO STOPÁCH DRAKULU NA LADE A ŠKODE

„Veď tam ani neprídete!“ smeje sa policajná kontrola na slovensko-maďarských hraniciach. A naša výprava združená ...

07. 08. 2012