Ak priemerná denná teplota klesne pod 7°C, je najvyšší čas vymeniť letné pneumatiky za zimné.

Keďže staré pneumatiky sú nepoužiteľné, musíte kúpiť nové. Ale aké? Na túto otázku sa snažia odpovedať testy zimných pneumatík. Tie robí každý rok pravideľne ADAC, no po prevalení škadálu s manipulovaním výsledkov sme sa rozhodli tieto výsledky nezverejňovať. Máme však k dispozícii test britského Auto Expressu, ktorý sa pozrel na pneumatiky pre autá strednej triedy s rozmermi 225/45 R17. 

Zimne pneu

Testy Auto Expressu pozostávajú z testov na snehu, vode a na suchu. K hodnotenie na týchto povrchoch pridali hluk v kabíne a valivý odpor pneumatík. Auto Express nehodnotí známkami, ale percentami. 100% získali vždy najlepšie pneumatiky, ostatné pneumatiky potom dostali hodnotenie na základe pomeru svojich výsledkov k výsledkom najlepších pneumatík.

Zimne pneu AutoExpress

Výsledky testov zimných pneumatík Auto Express

Auto Express vybral za víťaza pneumatiky Nokian WR D3, ktoré označil ako efektívne vo všetkých podmienkach. Víťazné pneumatiky majú najmenší valivý odpor, čo pocítite pri tankovaní. Ale víťazstvo to bolo veľmi tesné a o prvom mieste rozhodla až cena pneumatiky. Druhé miesto obsadili pneumatiky Continental ContiWinterContact TS 850, ktoré boli o kúsok lepšie na vode ako Nokian. Pneumatiky poskytujú výborné vlastnosti na všetkých povrchoch, no sú najdrahšie v teste. Tretie miesto vybojovali pneumatiky Goodyear UltraGrip 8 Performance, ktoré podali veľmi dobrý výkon na snehu a v podmienkach zníženej priľnavosti. No ich valivý odpor je vačší, čo sa prejaví na spotrebe.

Zimne pneu

Ak sa chystáte kupovať nové zimné pneumatiky, tak si vyberte niektorú z známych značiek ako Continental, Michelin, Bridgestone a podobne, neurobíte chybu. Rozhodne nekupujte čínske pneumatiky. V testoch Auto Expressu boli najhoršie.

Chybu neurobíme, ak kúpime zimné pneumatiky od ktorejkoľvek známej značky ako Continental, Michelin, Bridgestone a podobne. Vôbec neodporúčame kupovať činske pneumatiky. Výsledky testov hovoria jasne. V testoch Auto Expressu boli najhoršie. Ako sa hovorí: „Čo neubrzdíš, neukecáš!“