Takto by to na displeji malo v horúčavách byť len pár minút. Potom treba

Takto by to na displeji malo v horúčavách byť len pár minút. Potom treba "naladiť" teplotu max. o 5-7oC nižšiu ako je vonku.

Na zmiernenie páľavy a vysokých teplôt použijeme klimatizáciu. Či v práci, alebo v aute. Auto s klímou je už v zásade samozrejmosť aj v našich končínách. Viete ju však používať zdravo a správne?

Mnohí seba aj posádku vystavujú doslova šokovej terapii. Teploty nad 30°C robia z auta každej farby objekt, v ktorom je slušne cez 40°C. Najrozumnejšie riešenie je, podľa mnohých, klíma na minimum. Áno, ale doslova len na pár minút. Vychlaďte vnútro a hneď to nastavte správne. Inak je to veľmi nebezpečné! Naše telo nie je pripravené na dlhodobé tepelné šoky. Rozdiely väčšie než +/- 10°C nemusí slabší organizmus zvládnuť. Časté striedanie prostredí sa podpisuje aj na dlhodobom zdraví silnejších jedincov. Použiť klimatizáciu pre lepšiu koncentráciu a pohodlie pri cestovaní je fajn. Ale nie spôsobom chladničky - čím viac je vonku, tým menej mám vnútri.

Optimálne je nastaviť v horúčavách klimatizáciu v aute (aj v byte) na úroveň o 5 max. 7 stupňov nižšie než je teplota okolia. Zabudnite na laboratórnych 21°C, inak prechladnete, alebo budete mať dlhodobé zdravotné problémy! Tepelné šoky o viac nez 10 stupňov organizmus nezvláda dobre.

Optimálne je nastaviť klímu o max 5°C nižšie, ako je vonku. Vyskúšajte to a zistíte, že vzduch z vetrákov bude stále dosť chladný, no nie ľadový. Ak totiž chcete dostať v aute s automatickou klímou teplotu na laboratórnych 21°C, vzduch z vetrákov nebude mať ani 19...

Ak sa dokážete držať pravidla max. o 5-7 stupňov menej, minimalizujete riziko teplotného šoku a prechladnutia celého tela či niektorých svalov. Je takmer isté, že ste spotení. Autá majú možnosť nastaviť klímu v rozahu 16 - 28°C. Nie je pravda, že teploty nad 21°C sú určené len na zohrievanie interiéru v zime. Aj v lete má zmysel nastaviť si klímu na 25 - 28°C, pokiaľ teplomer vonku ukazuje viac než 30 - 35°C. Ocení to nie len váš organizmus, ale aj vaše deti a starší spolucestujúci. Používajte klímu správne. Nerobte si z auta chladničku a zo seba stále chorého a utrápeného...