Pri téme obuv vodičov nájdeme 2 extrémy. Šľapky a vysoké babské štekle...

Popravde, v slovenskom zákone by ste len ťažko hľadali, čo si máte, alebo môžete obliecť, či obuť. To by bolo, keby nám zákon prikazoval, čo na seba, no nie? :) Lenže aj tu existujú určité pravidlá, aj čo sa vášho šatníka týka. Základným pravidlom je použitie reflexnej vesty, keď sa núdzovo zdržiavate mimo vozidla. Inak sú tu pravidlá iba pre motorkárov a cyklistov, ktorí si musia chrániť hlavu prilbou, prípade zrakové orgány okuliarmi. Čo ale bežný vodič osobného alebo nákladného auta?

Popravde, nie je to úplne jedno, čo máte za volantom na nohách. Odporúča sa mať obutú nízku obuv s pevnou pätou. Musíte sa cítiť pohodlne a musíte mať pocit istoty obsluhy.

Lenže sedieť v teple celý deň obutý v topánkach je veľmi nepríjemné. Ako to riešiť? Pokutu za laicky povedané nevhodnú obuv nedostanete, lebo to nie je vyslovene zakázané, alebo prikázané. Nevhodná obuv však predlžuje reakčný čas, ktorý vodič potrebuje na správnu a pohotovú reakciu. A tu je kameň úrazu.

Ideálne a najjednoduchšie riešenie je šoférovať naboso. Šľapky, topánky jednoducho vyzujete, a idete "naostro". Lenže odložené topánky, alebo iná obuv môže pod nohami vodiča zavadzať, hýbať sa po podlahe a teda hrozí úplne znemožnenie ovládania pedálov. Ak zvolíte takéto riešenie, odporúčam odložiť si obuv na miesto spolujazdca. Je to bezpečnejšie, jednoduché a sčasti aj praktické.

Vysoké dámske topánky s ostrými opätkami sú druhý extrém. Sú baby, ktoré s tým vedia šoférovať. Či to je komfortné, neviem posúdiť. O bezpečnosti skôr pochybujem. Navyše od týchto ostrých opätkov dostávajú zabrať aj rohože, či koberce. Videl som už niekoľko desiatok takto poškodených áut. Cena za nový kompletný koberec je zvyčajne nekresťanská.