Výhodou samoobslužných čerpacích staníc je aj cena za palivo. Tá je zvyčajne nižšia z dôvodu nižších režijných nákladov.
Nie je tankovanie, ako tankovanie. Sú krajiny, v ktorých nenatankujete, pokiaľ vopred nezaplatíte. A už duplom nie v nočnej dobe. Vtedy vás dokonca nepustia ani do predajne, ale len cez malú štrbinku odovzdáte konkrétnu sumu peňazí. Dalo by sa povedať, že sa jedná o bezpečnostné opatrenia. 
 
U nás sú vodiči už desiatky rokov zvyknutí, že prídu na čerpaciu stanicu, natankujú a idú fyzicky ku kase zaplatiť. S tým, že auto ostáva odparkované na stojane a tak bráni ostatným k natankovaniu. Poviete si, veď je tu možnosť posunúť auto a tak ísť zaplatiť. Áno, to by šlo. Ale verte, pumpári to nemajú radi. Takto strácajú prehľad a na frekventovanej pumpe to je naozaj ťažké odsledovať. 
 
Vodiči, ktorí jazdia do západných krajín už majú od sledované, že tam rastú ako huby po daždi už niekoľko rokov samoobslužné čerpačky. A pomaly sa rozmáhajú aj u nás. Koľko ich je na Slovensku to neviem, a asi ani neexistuje štatistika, ale je viacero firiem, ktoré tieto čerpačky prevádzkujú.   

Nie je tankovanie, ako tankovanie. Sú krajiny, v ktorých nenatankujete, pokiaľ vopred nezaplatíte. A už duplom nie v nočnej dobe. Vtedy vás dokonca nepustia ani do predajne, ale len cez malú štrbinku odovzdáte konkrétnu sumu peňazí. Dalo by sa povedať, že ide o bezpečnostné opatrenia. 

 
U nás sú vodiči už desiatky rokov zvyknutí, že prídu na čerpaciu stanicu, natankujú a idú fyzicky ku kase zaplatiť. S tým, že auto ostáva odparkované na stojane, a tak bráni ostatným k natankovaniu. Poviete si, veď je tu možnosť posunúť auto a tak ísť zaplatiť. Áno, to by šlo. Ale verte, pumpári to nemajú radi. Takto strácajú prehľad a na frekventovanej pumpe to je naozaj ťažké odsledovať. 
 
Vodiči, ktorí jazdia do západných krajín, už majú od sledované, že tam rastú ako huby po daždi už niekoľko rokov samoobslužné čerpačky. A pomaly sa rozmáhajú aj u nás. Koľko ich je na Slovensku, to neviem, a asi ani neexistuje štatistika, ale je viacero firiem, ktoré tieto čerpačky prevádzkujú.  
VIDÍTE V SAMOOBSLUŽNÝCH ČERPACÍCH STANICIACH BUDÚCNOSŤ?
  • Áno ( 58% )

     

  • Nie ( 11% )

     

  • Dám radšej prednosť klasickým čerpačkám ( 31% )

     

Odpovedalo 88 ľudí  

Je budúcnosť v samoobslužných čerpačkách?

Osobne si myslím, že tento spôsob tankovania sa stane populárnym. Prečo? Lebo ľudia stále viac využívajú samoobslužné pokladne v supermarketoch, samoobslužné autoumyvárky a pod. Lenže na druhej strane, čerpacia stanica je aj centrum služieb, ktoré zákazník po natankovaní očakáva. A tie sa jednoducho bez personálu zabezpečiť nedajú. Čiže vidím to asi tak, že zákazník, ktorý potrebuje len natankovať, využije prvý druh čerpačky a zákazník, ktorý hľadá služby, zvolí klasickú formu.

Je tankovanie zložité a ako natankovať? 

Tankovanie je jednoduché. Ide v podstate o klasické tankovanie ako na bežnej pumpe. Rozdiel je len v tom, že najprv zadáte maximálnu sumu, ktorú očakávate, že natankujete. To si musíte rozmyslieť vopred. Zadávajte celé sumy. Potom tankujete do maximálnej sumy, ktorá sa nedá prekročiť. A v podstate je hotovo.  

Zadaním vami určenej výšky transakcie na termináli si na vašej platobnej karte predautorizujete (zablokujete) maximálnu výšku transakcie. Odčítaná však bude iba suma za pohonné hmoty, ktoré ste reálne odobrali.

Môže sa zdať, že za jedno tankovanie platíte 2x. Nepanikárte. Kontaktuje banku

Občas to môže v internetbankingu, či na výpise vyzerať tak, že z účtu odišla celá suma alebo dokonca suma, ktorú ste uviedli ako maximálnu a tiež sumu, ktorú ste reálne pretankovali. Stáva sa to zvyčajne pri platbe na zahraničných čerpačkách. Najčastejšie nastávajú prípady, keď vaša banka nedostane informáciu o zrušení blokácie a vám tak zostali na účte „visieť“  obe čiastky. V takom prípade je potrebné požiadať banku o zrušenie vinkulácie.

Vždy si zoberte bloček

Myslíte na to, že platíte kartou, a platenie kartou má svoje riziká. Bloček je potrebný na uznanie reklamácie. Všetky banky odporúčajú motoristom, aby si po natankovaní a zaplatení bezhotovostným spôsobom uchovali blok. V prípade, že z účtu odíde duplicitná platba, klient ju musí vo svojej banke písomne reklamovať a súčasťou reklamácie musí byť okrem iného vždy aj blok. Lehota na vybavenie reklamácie v zložitých prípadoch môže trvať aj pol roka.