Pár minút pred spanilou jazdou z Piešťan do Bratislavy plánovanej na 13. hodinu moderátor Alex Štefuca oznámil, že pred Domom umenia na Porsche zraz v kúpeľnom meste prišlo 63 poršákov. Na to, že organizátori akcie (zakladatelia Porsche Fans Slovakia) očakávali polstovku mašín, to na prvý pokus nedopadlo zle. Práve naopak. Pozrieť sa na stretnutie skvostov automobilového inžinierstva prišlo pár sto ľudí.

 

Na ploche síce chýbali viaceré sľúbené špeciality zo Štuttgartu, na druhej strane sa tu objavilo niekoľko nečakaných krások či chuťoviek. Vzhľadom na okolnosti naozaj fajn. Uprostred júna, týždeň pred letným slnovratom, by nik nepredpokladal, že teplota počas dňa neprekročí 20°C. Viacerým fanúšikom, no hlavne fanúšičkám bola počas dňa zima. Preto po káve bol druhým najčastejšie objednávaným nápojom dňa horúci čaj. Stále to však mohlo byť oveľa horšie, pretože predpoveď počasia od štvrtka hlásila na víkend okrem chladného počasia aj vytrvalý dážď... Niekedy sme naozaj radi, keď to meteorológom nevyjde, však? :)

Prvého, či presnejšie nultého ročníka Porsche zrazu sa zúčastnil známy automobilový pretekár Richard GONDA, ktorý na jar začal pretekať v seriáli Porsche Carrera Cup Deutschland. Prezradil, že po dvoch absolvovaných pretekoch si na špecifické jazdné vlastnosti typu 911 stále zvyká. Okrem Porsche 911 v súčasnosti žiaden pretekár totiž nemá možnosť naučiť sa, ako s touto špecifickou koncepciou jazdiť na limite. Na ploche Nábrežia Ivana Kraska boli zastúpené všetky generácie najznámejšieho športiaku sveta, typu 911, niekoľko kúskov predchodcu typu 356, viacero transaxlov typov 924, 944 a 968 hlavne z Moravy, slušné množstvo typov Boxster všetkých troch generácií, Cayman a vďaka partnerovi podujatia Porsche Centrum Bratislava tu boli aj nové luxusné typy Cayenne a Panamera oboch generácií. Je škoda, že fanúšik značky si nemohol pozrieť jediný supercar, ktorý sa v roku 1978 stal Európskym Autom roka - Porsche 928. Tiež som nevidel dnes azda najlepšie športové SUV na svete, typ Macan. Tak či onak, napriek nie ideálnemu počasiu, či miestu, ktoré pre obmedzený priestor nedalo organizátorom priestor naplno ukázať sexi krivky jednotlivých áut, to bol snáď podľa všetkých účastníkov vydarený začiatok niečoho nového. Niečoho, čo sa verím stane tradíciou - slovenský Porsche zraz.