Je neodškriepiteľné, že Európa zažíva neznesiteľné horúčavy a azda najhorúcejšie leto, aké kto pamätá. Náš nedávny test porovnanie teploty karosérie a interiéru pre biele a čierne auto na priamom slnku mnohých celkom prekvapil. Karoséria čierneho auta mala na priamom slnku čosi cez 56°C. Pre porovnanie, biele auto vedľa malo len 45°C. Nižšie na juh, kde slnko páli na zem ešte kolmejšie, môže teplota povrchu tmavého auta vystúpať aj nad 60°C.

 

Tieto teploty človeka dokážu vážne popáliť. Priame slnko už dokázalo roztopiť mnoho vecí. Celkom bežný úkaz sú roztopené asfaltové chodníky a cesty, či rôzne tesnenia. Kým som nevidel nasledovné video, neveril by som, že slnko dokáže doslova roztopiť auto. A neverím ani teraz. Nešťastníkom je v tomto prípade tmavomodrý Renault Mégane combi, ktorý má jednu stranu značne poškodenú vysokou teplotou. Či tavenie plastov nárazníkov, svetiel, oterových líšt a krytu béčkového stĺpika naozaj spôsobilo slnko potvrdiť nemôžem, zdroj videa to tvrdí. Vylúčené to asi nie je, no bez dlhých polemík si zhrňme fakty autora videa.

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o poistný podvod. Auto najskôr stálo blízko otvoreného ohňa, alebo inej horúcej žiary a následne ho majiteľ preparkoval na obdiv verejnosti, aby si všetci mysleli, že je to od horúčavy... 

Po viacdňových horúčavách na úrovni 38°C tmavomodrý Renault Mégane combi utrpel v severnom Taliansku v mestečku Caorle (severovýchodne od Benátok) tažkú estetickú ujmu. Video na mobil včera natočil britský turista. Tvrdí, že auto stálo na jednom mieste pravou stranou natočené na juh (priamo na slnko) niekoľko dní. To, ako vyzerá, nepotrebuje komentár.

 

Prečítajte si ako vhodne chrániť auto pred následkami žiarenia agresívneho slnka.