Myslíte si, že je reálne, aby autá v USA mali do roku 2025 priemernú spotrebu na úrovni 4,32 l/100km?

Myslíte si, že je reálne, aby autá v USA mali do roku 2025 priemernú spotrebu na úrovni 4,32 l/100km?

Prezident Obama spolu so svojou administratívou zariadil, že do roku 2025 musí priemerná spotreba automobilov každého výrobcu klesnúť takmer o polovicu. Cieľ je jasný, zabezpečiť krajine ropnú sebestačnosť, alebo aspoň znížiť závislosť na dovoze.

Na jednej strane je to úctyhodné a šľachetné, no na strane druhej automobilový priemysel takýto zásah nestrávi len tak ľahko. V roku 2025 má teda priemerná spotreba výrobcu dosiahnuť 54,5 MPG, v prepočte 4,32 l/100 km. V minulom roku Američania nastavili túto hodnotu na 8,2 l/100 km.

Takže čo bude po tomto nasledovať? Aj keď hovoríme o USA, musíme si uvedomiť, že skôr či neskôr budeme mať s tým dočinenia všetci. Nikoho nebudú zaujímať potreby vodičov a vývoj na trhu. Ľudia čo nám vládnu poznajú naše potreby lepšie.

BMW 328i F30 má podľa USA priemernú spotrebu 9,1 l/100 km (EÚ 6,3). Ako chcú donútiť aktuálne motory priblížiť sa 4,3 l/100 km? Automobilový priemysel čakajú veľké zmeny.
Ak nové regulácie budú naozaj platiť, aký osud budú mať napríklad autá, ktoré dnes poznáme ako supercars?

Ak nové regulácie budú naozaj platiť, aký osud budú mať napríklad autá, ktoré dnes poznáme ako supercars?

Nechápte ma zle, ja nie som proti znižovaniu spotreby, ale ak výrobcovia znížia za 15 rokov spotrebu takmer o 50% bude to mať svoje negatíva. Jedným z nich bude rast cien. Autá budú nové limity spĺňať len na papieri, maximálne v laboratóriu pri ideálnych podmienkach. Automobilky právne normy podlezú využívaním hybridných systémov, ktoré sú zatiaľ jednoducho príliš drahé. Okrem toho budú výrobcovia znižovať hmotnosť a veľkosť automobilov. To môže podľa niektorých odborníkov ohroziť bezpečnosť.

Ďalším dôležitým faktom je rozdielny výpočet priemernej spotreby. Američania to robia jednoducho inak a preto oni udávajú takmer vždy vyššiu priemernú spotrebu ako my, Európania.

Obama tvrdí, že vďaka novým reguláciám dokážu ľudia počas životnosti auta ušetriť na prevádzkových nákladoch až 8000 dolárov (6340€). Zníženie spotreby nepríde naraz. Postupne každý rok budú pravidlá prísnejšie. Zmeny môže po voľbách ešte zastaviť republikán Mitt Romney, ktorý poukazuje na to, že umelé urýchľovanie zavádzania technológii bude mať za následok tak výrazný rast cien, že úspory pri tankovaní nebudú stačiť.

Zdroj: autoforum.cz