Bohužiaľ, okrem pozitívnych udalostí nás opäť čakajú aj plné cesty a teda uponáhľaní a zväčša nervózni vodiči. Ak si prečítate tento krátky článok, skúste si zachovať dobrú náladu a buďte tolerantní.

Skúste si pozrieť 6 rád, ako tento extra ťažký víkend zvládnuť čo najlepšie. Našťastie, väčšina územia Slovenska má priaznivú predpoveď počasia, a to je veľké pozitívum. Nepokazme si to našou hlúposťou:

1. plánovanie cesty – každú cestu si naplánujte. Nielen čo sa týka trasy, tú zväčša poznáte. Podstatné je zvládnuť to z časového hľadiska. Nechajte si časovú rezervu aspoň 20% a pribaľte si trpezlivosť.

2. technický stav – venujte pár minút kontrole základných funkcií. Nie len svetlám, ale najmä pneumatikám. Prezujte na zimné, večer a v noci budú teploty okolo nuly a dbajte na správny tlak v nich.

3. oddýchnutí - za volant sadajte odpočinutí a bez stresu. Únava a stres sú príčinou nehody z nepozornosti, nedania prednosti, či porušovania základných pravidiel cestnej premávky.

4. Sústreďte sa a predvídajte. Ak dokážete čítať správanie sa ostatných vodičov, budete na vzniknuté situácie lepšie reagovať.

5. Dodržujte odstup. Od dnes, 01.11. je to povinnosť všetkých vodičov, začnite trénovať pár dní skôr. Medzera na 2 sekundy je absolútne minimum! Samozrejme, v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok je nutné odstup zvýšiť.

6. Jazdite ohľaduplne. Cesta nepatrí len Vám. Na cesty vyrazia aj menej skúsení, sviatoční, vodiči. Rešpektujte ich.

Všeobecne sa v doprave považujú piatok a pondelok za kritické dni. Bohužiaľ, obdobie sviatkov medzi ne patrí tiež. Len málokto si uvedomuje, že pre väčšinu z nás je absolútne najväčším rizikom zdravia a straty života práve jazda autom. Myslite na to vždy, keď si sadáte za volant!Peter KRIŠTÍN a Marian ČABÁK
inštruktori škola šmyku SuperDRIVE