Takéto továrne na dym sa na našich cestách našťastie pohybujú stále menej a menej.

Takéto továrne na dym sa na našich cestách našťastie pohybujú stále menej a menej.

O spojitosti medzi splodinami vznetových motorov a vznikom rakoviny sa polemizuje už niekoľko rokov. Nikdy to však nespôsobilo taký poplach ako teraz. Najnovšie správy hovoria o tom, že látky obsiahnuté v dyme našich úsporných miláčikov podporujú vznik rakoviny pľúc a močového mechúra. Paniku si ale treba nechať na inokedy a nemusíme sa okolo naštartovaných áut pohybovať so zadržaným dychom.

Od teraz sú výfukové plyny dieselových motorov vedené ako karcinogény skupiny 1. Rovnaký level dosiahli aj arzén, azbest alebo neutrónové žiarenie. Určite každého zaujíma kto je týmto problémom ohrozený najviac. Dobrou správou je, že vodiči to nie sú. Väčšinou si exhaláty do kabíny nepúšťame a pri vetrákoch a klimatizácii nás chránia filtre.

Dlhodobé vdychovanie výfukových plynov dieselových automobilov môže spôsobiť rakovinu. Vlastniť dieselové auto sa v žiadnom prípade nerovná vzniku zdravotných problémov.
Každémus a občas stane, že výfukové plyny jednoducho vdýchne. Nie je to však dôvod na paniku.

Každému sa občas stane, že výfukové plyny jednoducho vdýchne. Nie je to však dôvod na paniku.

Najviac ohrození sú ľudia, ktorí sú vystavení plynom dlhšiu dobu. Na pozore by sa mali mať baníci alebo colníci. Dobre na tom nie sú ani automechanici. Jednoducho povedané, ak ste obyčajný chodec, cyklista alebo vodič, žiadne problémy spôsobené výfukovými plynmi Vám nehrozia.

A len aby sa nezabudlo, kvalitným karcinogénom sú aj cigarety a alkohol. Dokonca aj pasívne fajčenie spôsobuje v istých prípadoch problémy. Vdychovanie produktov našich áut bude asi niečo podobné ako nedobrovoľné dýchanie cigaretového dymu.